Sprzedam portal lub podejmę współpracę - oferty na legnica@legnica.net.pl

Dodatkowo: administracja stronami www, dodawanie ogłoszeń, instalacja i zarządzanie sklepami internetowymi

 

Robert Makłowicz i jego książka

SPOTKANIE   /   LEGNICA   /   dodał: Robert Osowski Tekst: A A A < >
 
Data: 09 grudzień (czw) ( godz.16:00 ) Miejsce:Legnicka Biblioteka Publiczna Adres: Legnica (dolnośląskie),
ul. Piastowska 22
Bilety:Wstęp wolny

Robert Makłowicz
(Ur. 1963), dziennikarz, krytyk kulinarny, z wykształcenia historyk. Publicysta "Gazety Wyborczej" (1993-2004), "Wprost" (2002-2005), "Newsweek Polska" (2005-2009). Od sierpnia 1998 roku prowadzi program "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza" w TVP2. Napisał kilkanaście książek, m.in. CK kuchnia (2001), Zjeść Kraków. Przewodnik subiektywny (2001, razem ze Stanisławem Mancewiczem), Dialogi języka z podniebieniem (2003) i Stół z niepowyłamywanymi nogami (2007, obie wraz z Piotrem Bikontem) oraz Fuzja smaków. Podróże kulinarne Roberta Makłowicza (2007).

Tak wiec jestem i Grekiem, i Chińczykiem, cóż to komu może przeszkadzać? Choć polski mym ojczystym języ­kiem, najbardziej lubię słyszeć wokół siebie także inne mowy. Cieszy mnie obecność w jednym miejscu świątyń różnych wyznań, a jeszcze bardziej raduje, gdy wszyst­kie są otwarte. Przekraczanie granic od dzieciństwa stanowiło mą ulubioną rozrywkę, a myśl o ich istnieniu jedno z najczęściej przywoływanych przekleństw. Gdy już sam mogłem decydować o miejscu własnego pobytu, a los sprawił, że granice stały się przekraczalne, podej­mowałem nieraz wyprawy bez konkretnie określonego celu, byle tylko usłyszeć inny język, zjeść inny rodzaj zupy, spróbować innego alkoholu, zobaczyć inny kraj­obraz. By zobaczyć własne odbicie w innym lustrze. To konieczne, gdyż lustra potrafią kłamać, wiec jeśli całe życie przeglądasz się w jednym, możesz do końca nie wiedzieć, jak naprawdę wyglądasz.
(fragment książki)


Z okładki:
Patrzę, czytam, słucham i chwilami odnoszę wrażenie, że mimo braku stosownych uprawnień cała Polska zajmuje się głównie polityką, futbolem oraz gotowaniem. Na tym tle zaś - Robert Makłowicz, gość z Krakowa, który zrozumiał starą prawdę, że przez żołądek dociera się nie tylko do serc, ale także do wiedzy o ludziach, krajach, geografii, historii. Robert ma to, że mówi mądrze i smacznie. Wielka sztuka! Talent. Robert unika pretensji - to rzadkość. Czytając Makłowicza, delektuję się smakami tego świata.
Jan Nowicki

Sybaryta Makłowicz opisuje podróż dookoła świata swych marzeń. Właściwie jest to opowieść o tęsknocie - niespełnialnej, bo to tęsknota za światem, który nie wróci, a zarazem za świa­tem nigdy, siłą rzeczy, bezpośrednio niezaznanym, krajem wspomnień cudzych, wiec mitycznym. Pokonując niezliczone przejścia graniczne, Makłowicz przekonuje nas żarliwie, że podró­żuje wciąż po tej samej ck Europie. Szuka owej mitycznej jedności, ciesząc się jednocześnie wszelkimi przejawami odrębności kulturowej w każdej wielonarodowej wspólnocie. Na koniec zaś swej podróży wiodącej krętymi drogami, poznawszy wielu nowych przyjaciół, zakoszto­wawszy najsmakowitszych potraw i trunków, znajdzie swój nowy, prawdziwy, raj na ziemi - Dalmację.
Piotr Bikont

Przy lekturze tej książki towarzyszyło mi nieustające uczucie głodu fizycznego głodu, wynika­jącego z obłędnych opisów jedzenia, jak i głodu wiedzy o świecie, który Makłowicz tu tak plastycznie kreśli. Czytając "Cafe Museum", pragnąłem natychmiast zjeść te wszystkie opi­sane ze znawstwem i miłością potrawy, zaraz potem wypić wszystko, czego picie jest tu opisane, a jeszcze bardziej - natychmiast wsiąść do samochodu i pojechać w miejsca, które na łamach tej zbyt skromnej objętościowo książki wymienia Makłowicz. Ale to przecież nie jest książka kucharska ani podróżnicza, to jest książka o narodach, społeczeństwach i ich kulturach. "Cafe Museum" to, owszem, rzecz o łaknieniu i pragnieniu, ale nade wszystko wyprawa do tajemni­czej krainy Mitteleuropy, która jest bardziej skomplikowana i niezwykła niż wszystkie kiedy­kolwiek wymyślone krainy. I z której pochodzimy my, Środkowoeuropejczycy. Bo tak naprawdę nie ma prawdziwych Polaków, prawdziwych Słowaków i Węgrów, tym bardziej prawdziwych Austriaków - są tylko prawdziwi Środkowoeuropejczycy. Tacy jak Robert Makłowicz.
Krzysztof Varga

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.

źródło: LBP


Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany i posiadać profil Obywatela.
Komentarze można wysyłać z serwisu LiveCity.pl

Oceń imprezę

Musisz być zalogowany.
Oceny można wysyłać z serwisu LiveCity.pl

  • LEGNICA

  • Kalendarium
mapa Polski 07:47
16:27
położenie51° 12' N
16° 09' E
średnia wys.125 mpowierzchnia56 kmludność104 500kierunkowy76tabliceDLkody59-200 do 59-220

Legnica na mapie

Herb Legnicy

Legnica (dawniej Lignica, niem. Liegnitz) to ponad 100 tysięczne miasto, którego powierzchnia wynosi 56 km kw. Położona jest w widłach rzek Kaczawy i Czarnej Wody, na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej na 51:12 szerokości północnej i 16:10 długości geograficznej wschodniej.

Jest trzecim co do wielkości (po Wrocławiu i Wałbrzychu) miastem w województwie i 39. w Polsce. Klimat zaliczany jest do najcieplejszych w Polsce - średnioroczna temperatura wynosi ponad 8,5 stopnia C.

FotoAlbum

Stadion Miejski Park Miejski 03.05.2004 Rynek Zakaczawie 2004.06.23 Budowa galerii przy ulicy Chojnowskiej 26.06.2006 Ulica Powstańców Śląskich 03.05.2004 Zamek Piastowski Zakaczawie 26.06.2004 Budynek po Dresden Banku 02.05.2004 Kąpielisko Kormoran Park Miejski Kamieniczki Śledziowe

Orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej

W postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Gdyni, ul Jana z Kolna 8b, 81-912 Gdynia, w przetargu nieograniczonym na „adaptację pomieszczeń I piętra budynku nr 4/4033 do potrzeb placówki Pracowni Psychologicznej w Gdyni Grabówku” pismem z dnia 07.09.2009 r., wykonawca Zakład Budowlany RAMEX Alfred Krupiński w Pogórzu, wniósł odwołanie od rozstrzygnięcia protestu z dnia 24.08.2009 r.

POSTANOWIENIE KIO/UZP 1336/09 z dnia 2009-10-12