Sprzedam portal lub podejmę współpracę - oferty na legnica@legnica.net.pl

Dodatkowo: administracja stronami www, dodawanie ogłoszeń, instalacja i zarządzanie sklepami internetowymi

 

Grażyna Deryng, Anna Zamorska. Noc księżycowa 6.

WYSTAWY   /   LEGNICA   /   dodał: Robert Osowski Tekst: A A A < >
 

Fot. Galeria Sztuki


Fot. Galeria Sztuki w Legnicy


Data: 04 październik (wto) do 23 październik (nie) Miejsce:Galeria Sztuki Adres: Legnica (dolnośląskie),
ul. Katedralny 1/1
Bilety:Wstęp wolny

Grażynę Deryng i Annę Zamorską łączy wieloletnia przyjaźń, niekonwencjonalna twórczość, zamiłowanie do najtrudniejszego materiału ceramicznego, jakim jest porcelana oraz setki godzin przepracowanych wspólnie w wałbrzyskich fabrykach porcelany "Karolina", "Książ", "Wałbrzych". Każda z nich podąża jednak własną drogą. Grażyna Deryng tworzy instalacje używając porcelanowego modułu z wykorzystaniem szyb i luster, wzbogacając performance ogniem. Anna Zamorska tworzy sensualistyczne pejzaże nieba i ziemi, łącząc porcelanowe odlewy z miękkimi sznurami, drewnem i metalem. Z porcelany i gliny formuje ręcznie magiczne zwierzęta i istoty półludzkie.

W 2006 r. powstała pierwsza prezentacja "Noc Księżycowa" i od tego czasu co
roku odbywa się kolejna instalacja w innej przestrzeni galeryjnej. "Noc księżycowa" to kompilacja porządku i chaosu, kalkulacji kubistycznej i instynktu.

Wystawa znanych i cenionych wrocławskich artystek przygotowana została w oparciu o zasadę łączącą pierwiastek racjonalny - Grażyna Deryng, oraz pierwiastek fantastyczno - imaginacyjny - Anna Zamorska. Przemieszanie tych dwóch światów: świata racjo oraz świata fantazji dało z jednej strony efekt zaskakujący, z drugiej - ekspozycję spójną, dopełniającą się, wzajemnie komplementarną. Wszak od zawsze ludzki świat myśli organizowany jest na zasadzie przeciwieństw: ducha i materii, rozumu i intuicji.

Ryszard Ratajczak, krytyk sztuki (fragment recenzji)

GRAŻYNA DERYNG. Studia na Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W l. 1964-66 była pracownikiem Muzeum Narodowego w Warszawie w 1971-82 redaktorem graficzno - technicznym czasopisma "Informator Kulturalny" we Wrocławiu przez wiele lat prowadziła Galerię BWA Design we Wrocławiu. Animatorka wystaw, komisarz plenerów, autorka indywidualnych wystaw oraz uczestniczka wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Jej nazwisko jest wymieniane w licznych publikacjach o sztuce współczesnej.

W pracach Grażyny Deryng modułem są porcelanowe kule, przeważnie szkliwione. Niczym z liter alfabetu lub nut w partyturze artystka buduje z nich złożone kompozycje przestrzenne. Kule są białe i opalizują w świetle, ramy kwadratowe czarne, całość zaś tworzy układ wertykalno - horyzontalny. Ilość możliwych kompozycji - utworów jest praktycznie nieograniczona. Artystka wypracowała własną oryginalną formę, charakterystyczną, ale jednocześnie na tyle elastyczną, iż pozwala tworzyć ciągle nowe prace.

ANNA MALICKA-ZAMORSKA. Absolwentka wrocławskiej ASP (pracownia ceramiki prof. J. Kotarbińskiej, dyplom w 1965 r.), należy do najbardziej znanych i popularnych w świecie artystów ceramików. Wielokrotnie zapraszana do udziału w międzynarodowych sympozjach twórczych, konkursach i wystawach. Stypendystka uniwersytetów w Australii (GIAE, Churchill, Victoria), USA (Drake University, Des Moines, Iowa) i Islandii (Academy of the Arts, Reykjavik). Jej prace znajdują się w muzeach całej Europy, obu Ameryk, Japonii, Tajwanu i Korei Południowej. Były reprodukowane wielokrotnie w
książkach (Polly Rothenburg, Michael Flynn, Peter Lane, Charlotte Speight, Paweł Banaś, Serge Gauthier, Juzas Adomonis, Margaret Margetts, Janet Mansfield, Steve Mattison, Maria Jeżewska, Janos Probstner) i pismach fachowych całego świata. Od 1974 r. jest członkiem Międzynarodowej Akademii Ceramiki IAC z siedzibą w Genewie/Szwajcaria. Od 10 lat prowadzi Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki "Porcelana Inaczej".

Artystka jest jedną z najaktywniejszych postaci na polu ceramiki artystycznej - od wielu lat zaangażowana w organizację dorocznych plenerów w wałbrzyskich i okolicznych zakładach ceramicznych. Jej niezwykła mroczna wyobraźnia, przełamana ironicznym poczuciem humoru, realizuje się w zoomorficznych oraz organicznych formach z szamotu i porcelany. Do częstych motywów w jej twórczości należą też charakterystyczne, zdeformowane postacie, którym afektowane pozy, ceremonialne gesty i kamuflaże teatralnych masek nadają odcień groteski, ale i tajemniczy urok magicznego rytuału. Jej rzeźby emanują dosadną siłą i niepokoją, czasem pobrzmiewają nutą lirycznej
zmysłowości.

Wernisaż: 7 października (piątek) 2011, godz. 18.00

źródło: Galeria Sztuki w Legnicy


Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany i posiadać profil Obywatela.
Komentarze można wysyłać z serwisu LiveCity.pl

Oceń imprezę

Musisz być zalogowany.
Oceny można wysyłać z serwisu LiveCity.pl

  • LEGNICA

  • Kalendarium
mapa Polski 07:52
16:18
położenie51° 12' N
16° 09' E
średnia wys.125 mpowierzchnia56 kmludność104 500kierunkowy76tabliceDLkody59-200 do 59-220

Legnica na mapie

Herb Legnicy

Legnica (dawniej Lignica, niem. Liegnitz) to ponad 100 tysięczne miasto, którego powierzchnia wynosi 56 km kw. Położona jest w widłach rzek Kaczawy i Czarnej Wody, na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej na 51:12 szerokości północnej i 16:10 długości geograficznej wschodniej.

Jest trzecim co do wielkości (po Wrocławiu i Wałbrzychu) miastem w województwie i 39. w Polsce. Klimat zaliczany jest do najcieplejszych w Polsce - średnioroczna temperatura wynosi ponad 8,5 stopnia C.

FotoAlbum

Stadion Miejski Park Miejski 03.05.2004 Rynek Zakaczawie 2004.06.23 Budowa galerii przy ulicy Chojnowskiej 26.06.2006 Ulica Powstańców Śląskich 03.05.2004 Zamek Piastowski Zakaczawie 26.06.2004 Budynek po Dresden Banku 02.05.2004 Kąpielisko Kormoran Park Miejski Kamieniczki Śledziowe

Orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej

stawiania wymogu dokładnego zidentyfikowania oferowanego podzespołu możliwe jest jedynie po przyjęciu, iż uzyskane dane mają zamawiającemu posłużyć do zgodnych z prawem celów. Skoro zatem zamawiający opisał przedmiot za pomocą cech technicznych to podanie marki i modelu podzespołu, rozumując poprawnie, może służyć jedynie weryfikacji parametrów technicznych. Wskazywał, iż w niniejszym postępowaniu, zamawiający nie postawił jednak wymogów technicznych dotyczących choćby przykładowego podzespołu „ogrzewania przedziału medycznego cieczą chłodzącą silnik.

POSTANOWIENIE KIO 1396/11 z dnia 2011-07-08