Sprzedam portal lub podejmę współpracę - oferty na legnica@legnica.net.pl

Dodatkowo: administracja stronami www, dodawanie ogłoszeń, instalacja i zarządzanie sklepami internetowymi

Zabytki
 
Zamek Piastowski Wzniesiony z cegły na przełomie XII i XIII wieku przez księcia Henryka Brodatego. Powstał na miejscu istniejącego tu do końca X w. warownego grodu śląskiego plemienia Trzebowian. W jego skład wchodziły: palatium, dwie wieże - w późniejszym okresie nazwane imieniem św. Piotra (patrona Legnicy) oraz św. Jadwigi (żony Henryka Brodatego), wał dr... »»
Kościół Marii Panny (ewangelicki) Kościół Ewangelicki Marii Panny jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych w Legnicy. Około 1170 r. Bolesław Wysoki nieopodal zamku wybudował niewielki jednonawowy kościół. W roku 1192 w miejsce starego, najprawdopodobniej drewnianego wzniesiono nową budowlę z piaskowca. Zbudowano ją w stylu romańskim, a znajdowała się w północno-zachod... »»
Katedra p.w. św. św. Apostołów Piotra i Pawła Po raz pierwszy wzmiankowany był w dokumencie z 1208 roku. W obecnym kształcie kościół został wzniesiony w latach 1333-1380. Jego budowę nadzorowali: mistrz Konrad - budowniczy krakowski, który w latach 1378-1390 budował sklepienia kościoła, mistrz Wilanda oraz mistrz Claus. Ok. roku 1341 kościół konsekrował biskup wrocławski - Nanker. W XV w... »»
Teatr Miejski Tradycje teatralne Legnicy sięgają XVI w. Pierwsze wzmianki o istnieniu sali, w której grały wędrowne zespoły teatralne pochodzą z początku XVIIIw. W 1839 roku rozebrano resztki sukiennic, których jedna ze ścian zawaliła się kilka lat wcześniej i podjęto decyzje o budowie w tym miejscu teatru. Budowę rozpoczęto w 1840 roku według proje... »»
Kamieniczki "Śledziowe" Pierwsza wzmianka o kamieniczkach pochodzi z 1574 r. Ich nazwa najprawdopodobniej wzięła się od kramów rybnych, na miejscu których zostały wzniesione. "Śledziówki" to zespół ośmiu trzy kondygnacyjnych kamieniczek, położonych w centralnej części Rynku od strony tzw. Dużego Rynku. Część kamieniczek (od nr 24 do 27) posiada szczyty renesansow... »»
Kamienica "Pod Przepiórczym Koszem" Kamienica znajduje się w centralnej części Rynku (numer 37) od strony tzw. Małego Rynku. Jest jednym z najcenniejszych zabytków naszego miasta. Historia jej powstania sięga XIV wieku. W drugiej połowie XVI w. została przebudowana, zyskała wówczas dekorację sgraffitową. Nazwa kamieniczki pochodzi od charakterystycznego cylindrycznego wykusza na... »»
Kamienica "Scultetusa" (Dom Scholza) Znajdująca się przy ulicy Najświętszej Marii Panny (Panieńskiej) 7 kamienica zwana równiez jako Dom Sholza podobnie jak "śledziówki" czy "Kamienica pod przepiórczym koszem" posiada bogate sgraffiti, które pierwotnie zajmowało całą elewację. Jednak do dziś zachowała się jedynie górna część elewacji składająca się z dwóch stref. W gór... »»
Fontanna "Neptuna" Barokowe fontanny przedstawiające mityczne postacie Syreny i Neptuna stoją w miejscach dawnych ujęć wodnych. W południowej części rynku w 1731 r. wniesiona została Fontanna Neptuna. Po przeciwległej (północnej) stronie rynku w miejscu średniowiecznej studni, o której źródła wspominały już w 1412 r. wzniesiono fontannę Syreny.... »»
Fontanna "Syreny" Barokowe fontanny przedstawiające mityczne postacie Syreny i Neptuna stoją w miejscach dawnych ujęć wodnych. W południowej części rynku w 1731 r. wniesiona została Fontanna Neptuna. Po przeciwległej (północnej) stronie rynku w miejscu średniowiecznej studni, o której źródła wspominały już w 1412 r. wzniesiono fontannę Syreny.... »»
Dawny Ratusz Miejski Dawny Ratusz Miejski jest przykładem barokowej architektury komunalnej. Znajduje się w południowej części Rynku na osi ulicy NMPanny niegdyś Panieńskiej(Frauenstrasse) historycznie głównej ulicy miasta. Od strony północnej przylegają doń kamieniczki tzw. "śledziówki" oraz teatr miejski. Po przeciwnej stronie znajduje się katedra św.św. P... »»
Nowy Ratusz Dynamiczny rozwój Legnicy za rządów nadburmistrza Ottomara Oertla (1872-1912) przyczynił się do gwałtownego wzrostu zatrudnienia urzędników, przez co budynek Starego Ratusza nie mógł dłużej pełnić swojej roli. Miasto potrzebowało nowy, większy Ratusz. Ponieważ w Rynku nie było możliwości budowy gmachu odpowiadającego wymaganiom, które m... »»
Wieża Bramy Chojnowskiej Ceglana wieża o charakterze obronnym wzniesiona została w XV w. Jest to budowla na rzucie prostokątnym o wymiarach 7,4m na 8m, która chroniła znajdującą się opodal Bramę Chojnowską. W wieży zachowały się ślady pierwotnych otworów okiennych, strzelnic, a w części północnej elewacji zachował się ceglany wykusz wsparty na konsolach. Od stro... »»
Wieża Bramy Głogowskiej Znajdująca się w pobliżu Zamku ceglana wieża o charakterze obronnym wzniesiona została w XV w. Jest to budowla czworoboczna o wymiarach rzutu 8,2m na 8,2m, która chroniła znajdującą się opodal Bramę Głogowską. Powstała w miejscu budowli z końca XIIIw. Podobnie jak wieża Bramy Chojnowskiej oraz zachowane fragmenty muru kurtynowego baszta posia... »»
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela Kościół św. Jana Chrzciciela w Legnicy jest jednym z najznakomitszych zabytków okresu baroku nie tylko na Śląsku, ale również w Polsce. Najwcześniejsze wzmianki o budowie pochodzą z 1294r. Być może postawiono go na miejscu wcześniejszej świątyni założonej przez Kazimierza Odnowiciela, a zniszczonej w czasie najazdu tatarów. Fundatorem koś... »»
Mauzoleum Piastów Śląskich Ostatnim władcą z dynastii Piastów był Jerzy Wilhelm (1660-1675). Cesarz Leopold I przekazał 15-letniemu księciu rządy w księstwie brzeskim, legnickim oraz wołowskim w marcu 1675r. Niestety po zaledwie ośmiomiesięcznym panowaniu książę zmarł 21 listopada 1675r. w Brzegu. Syn księcia Chrystiana (1618-1672) i księżnej Ludwiki Anhalt Dessau zo... »»
Dawne Kolegium Jezuitów Wybudowane w latach 1700-1707 kolegium znajduje się obok kościoła św. Jana Chrzciciela. Ufundowała go rodzina von Sprintzenstein z Otyni. Było to jedno w wielu przedsięwzięć jakich w Legnicy podjął się generał Jan Ernest von Sprintzenstein wraz z małżonką Eleonorą. Ich doczesne szczątki pochowane są w kościele św. Jana. Kolegium z ... »»
Lapidarium Naprzeciwko kościoła św. Jana opodal Kurii Opatów Śląskich znajduje się lapidarium. Jest to miejsce, w którym prezentowane są relikty zabytkowej architektury oraz rzeźb, jakie pozostały po starej zabudowie Legnicy. Dzięki zgromadzeniu ich w jednym miejscu można ukazać jak wyglądała Legnica, której już dziś nie ma. Idea lapidariów jest ... »»
Dawny dwór (kuria) Opatów klasztoru Cystersów w Lubiążu Barokowy pałac wzniesiono w miejscu średniowiecznej budowli w latach 1727-1728. Budowla usytuowana jest na przy ul. św. Jana i Partyzantów. Ciekawie prezentuje się reprezentacyjna elewacja frontowa z bogatym wystrojem barokowym. Nad reprezentacyjnym portalem wznosi się kamienny balkon ozdobiony rzeźbami św. Jadwigi oraz św. Jana Chrzciciela. Fundato... »»
Akademia Rycerska Najokazalsza budowla barokowa w mieście zajmuje czworobok ulic: Chojnowskiej, św. Jana, Ojców Zbigniewa Michała oraz Benjamina Bilsego w północno-zachodniej części Starego Miasta. Akademia powstawała sukcesywnie przez kilkadziesiąt lat według projektu Krystiana Hertela. Realizację projektu rozpoczęto w 1709r. od budowy ujeżdżalni. W 1728 ro... »»
  • LEGNICA

  • Kalendarium
mapa Polski 07:51
15:47
położenie51° 12' N
16° 09' E
średnia wys.125 mpowierzchnia56 kmludność104 500kierunkowy76tabliceDLkody59-200 do 59-220

Legnica na mapie

Herb Legnicy

Legnica (dawniej Lignica, niem. Liegnitz) to ponad 100 tysięczne miasto, którego powierzchnia wynosi 56 km kw. Położona jest w widłach rzek Kaczawy i Czarnej Wody, na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej na 51:12 szerokości północnej i 16:10 długości geograficznej wschodniej.

Jest trzecim co do wielkości (po Wrocławiu i Wałbrzychu) miastem w województwie i 39. w Polsce. Klimat zaliczany jest do najcieplejszych w Polsce - średnioroczna temperatura wynosi ponad 8,5 stopnia C.

FotoAlbum

Stadion Miejski Park Miejski 03.05.2004 Rynek Zakaczawie 2004.06.23 Budowa galerii przy ulicy Chojnowskiej 26.06.2006 Ulica Powstańców Śląskich 03.05.2004 Zamek Piastowski Zakaczawie 26.06.2004 Budynek po Dresden Banku 02.05.2004 Kąpielisko Kormoran Park Miejski Kamieniczki Śledziowe

Orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej

Postępowanie o zamówienie publiczne sektorowe na dostęp drogowy do Nowego Terminalu Promowo-Pasażerskiego wraz z budową parkingu dla samochodów ciężarowych przy ul. Chrzanowskiego zostało wszczęte przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. z siedzibą w Gdyni, ul. ul. Rotterdamska 9 ogłoszeniem o zamówieniu opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej: 2007/S 237 -288193 z dnia 8 grudnia 2007r.

POSTANOWIENIE KIO/UZP 131/08 z dnia 2008-02-29