Sprzedam portal lub podejmę współpracę - oferty na legnica@legnica.net.pl

Dodatkowo: administracja stronami www, dodawanie ogłoszeń, instalacja i zarządzanie sklepami internetowymi

 
WIADOMOśCI    dodał: Robert Osowski    2011-03-30    Legnica (dolnośląskie)    Tekst: A A A < >
 

Konferencja z okazji 770. rocznicy Bitwy pod Legnicą w PWSZ im. Witelona w Legnicy

Foto: PWSZ w Legnicy


Foto: PWSZ w Legnicy


5 kwietnia bieżącego roku Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy organizuje ogólnopolską konferencję naukową dotyczącą 770. rocznicy Bitwy na Dobrym Polu - pod Legnicą, nazywanej także pierwszą bitwą zjednoczonej Europy w obronie chrześcijaństwa.
Przypadającą w kwietniu rocznicę (1241 - 2011) środowisko skupione wokół Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy chce uczcić sesją naukową, której tematem wiodącym będzie "Bitwa z Mongołami na Dobrym Polu 1241 - miejsce, tło, środowisko, relacje" w szeroko rozumianym aspekcie.

Program konferencji

9.30 - Powitanie gości, otwarcie konferencji:

Prof. dr hab. inż. Ryszard Pisarski JM Rektor PWSZ im. Witelona w Legnicy

9.40 - Część I - Przewodniczy prof. dr hab. Stanisław Dąbrowski

Prof. dr hab. Tomasz Jasinski (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) - "Rozważania o wiarygodności przekazów źródłowych dotyczących bitwy legnickiej"
Prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz (Uniwersytet Opolski) - "Udział książąt opolskich w walce z Mongołami w 1241 r."
Ks. prof. dr hab. Józef Pater (Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu) - "Żywoty świętych i błogosławionych polskich o najeździe tatarskim"
Prof. dr hab. Rościsław Żerelik (Uniwersytet Wrocławski) - "Hetuma z Korikos wizja najazdu Mongołów na Europę w 1241 roku"

11.15 - Część II - Przewodniczy prof. dr hab. Tomasz Jasiński

Ks. prof. dr hab. Józef Swastek (Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu) - "Męczeńska śmierć księcia Henryka II Pobożnego, kandydata do chwały ołtarzy, w obronie chrześcijaństwa na Dobrym Polu w dniu 9 kwietnia 1241 roku"
Dr hab. Przemysław Wiszewski (Uniwersytet Wrocławski) - "Śmierć i nieśmiertelność. Wokół średniowiecznych przedstawień zgonu Henryka II Pobożnego"
Ks. prof. dr hab. Kazimierz Latak (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) - "Bitwa pod Legnicą i inne średniowieczne inwazje tatarskie na Polskę w kronice ks. Stefana Ranatowicza CRL"
Prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski (Uniwersytet Zielonogórski) - "Bitwa legnicka w tradycji nowożytnej szlachty ślqskiej"
Dr hab. Jerzy Maroń (Uniwersytet Wrocławski) - "Piekielni jedcy. Uwagi o sile historiograficznego mitu"

14.00 - Część III - Przewodniczy prof. dr hab. Rościsław Żerelik

Ks. prof. dr hab. Wladyslaw Bochnak (Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu) - ,,Henryk Pobożny męczennik bitwy legnickiej i księżna Anna jego małżonka w służbie Bogu i ludziom"
Dr Wacław Szetelnicki (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im Witelona w Legnicy) - "Średniowieczne wyobrażenie bitwy na Legnickim Polu"
Dr Wojciech Mrozowicz (Uniwersytet Wrocławski) - "Która Legnica? Jeszcze w sprawie lokalizacji bitwy legnickiej"
Dr hab. Grzegorz Strauchold (Uniwersytet Wrocławski) - "Najazd Mongołów na Polskę w 1241 roku w atlasach historycznych Europy Środkowo-Wschodniej"
Dr Kazimiera Jaworska (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im Witelona w Legnicy) - ,,Obchody bitwy pod Legnicą w latach 1945-2009"

15.30 - Dyskusja, podsumowanie, zakończenie konferencji

 

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany i posiadać profil Obywatela.
Komentarze można wysyłać z serwisu LiveCity.pl

  • LEGNICA

  • Kalendarium
mapa Polski 07:47
16:27
położenie51° 12' N
16° 09' E
średnia wys.125 mpowierzchnia56 kmludność104 500kierunkowy76tabliceDLkody59-200 do 59-220

Legnica na mapie

Herb Legnicy

Legnica (dawniej Lignica, niem. Liegnitz) to ponad 100 tysięczne miasto, którego powierzchnia wynosi 56 km kw. Położona jest w widłach rzek Kaczawy i Czarnej Wody, na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej na 51:12 szerokości północnej i 16:10 długości geograficznej wschodniej.

Jest trzecim co do wielkości (po Wrocławiu i Wałbrzychu) miastem w województwie i 39. w Polsce. Klimat zaliczany jest do najcieplejszych w Polsce - średnioroczna temperatura wynosi ponad 8,5 stopnia C.

FotoAlbum

Stadion Miejski Park Miejski 03.05.2004 Rynek Zakaczawie 2004.06.23 Budowa galerii przy ulicy Chojnowskiej 26.06.2006 Ulica Powstańców Śląskich 03.05.2004 Zamek Piastowski Zakaczawie 26.06.2004 Budynek po Dresden Banku 02.05.2004 Kąpielisko Kormoran Park Miejski Kamieniczki Śledziowe

Orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej

W postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest kompleksowe świadczenie usług utrzymania czystości i obsługi poza medycznej w obiektach PZZOZ, zamawiający - Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Będzinie wykluczył z postępowania i odrzucił ofertę, jako następstwo wykluczenia, odwołującego - śAK SYSTEM Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 10 i ust. 4 oraz art. 89 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r,.

WYROK KIO/UZP 1660/09 z dnia 2009-12-18