Sprzedam portal lub podejmę współpracę - oferty na legnica@legnica.net.pl

Dodatkowo: administracja stronami www, dodawanie ogłoszeń, instalacja i zarządzanie sklepami internetowymi

 
KULTURA    dodał: Robert Osowski    2011-05-10    Legnica (dolnośląskie)    Tekst: A A A < >
 

Ruszył Legnicki Festiwal SREBRO

Foto: Galeria Sztuki w Legnicy


Wielkimi krokami zbliża się kulminacja Legnickiego Festiwalu SREBRO 2011, który rozpoczął się w poniedziałek. W weekend 20-21 maja w legnickim rynku odbędzie się inauguracja 17 wystaw przygotowanych na 32 edycję imprezy, czyli kilkanaście wernisaży w róznych miejscach (Galerie: Sztuki, Ring, Awans, Satyrykon oraz Muzeum Miedzi, LCK, Teatr Modrzejewskiej - Hol Starego Ratusza). W piątek zapraszamy na 6 wernisaży, sobota to z kolei 11 wernisaży. Będziemy gościć autorów wystaw indywidualnych z Polski Australii, Portugalii i Hiszpanii, prócz tego goście z Belgii, Anglii, którym oddamy głos podczas otwarcia - mówi generalna kuratorka Festiwalu Monika Szpatowicz. Sobotnie przedpołudnie rozpocznie się otwartym spotkaniem "Silver meeting z ruskimi pierogami", podczas którego dwoje artystów - Felicity Peters i Ramon Puig Cuyás - opowie o swej twórczości. Po tym przedstawimy wydawnictwo, które jest przedrukiem jedenastu sesyjnych lat, znajdą się w nim teksty np. Wojciecha Siudmaka, Moniki Małkowskiej, legniczanina Grzegorza Żurawińskiego oraz wielu artystów-złotników i wykładowców z całej Polski. Na koniec zaserwujemy kilka otwartych pytań o to, jak powinien ewoluować Festiwal. Będzie jeszcze kilka niespodzianek, ale nie zdradzamy wszystkich - mówi koordynująca spotkanie Justyna Teodorczyk. Odbędzie się ono w restauracji Ratuszowej od godz. 12.00.

Tegoroczny Festiwal to 17 ekspozycji w 8 miejscach prezentacji, łącznie ponad 1100 prac przeszło 260-ciu artystów. To także spotkania z twórcami, plenerowe akcje artystyczne, happening, a także otwarta dyskusja o współczesnej biżuterii, designie, sztuce i Festiwalu, połączona z promocją wydawnictwa Granice sztuki globalnej 2000-2010, podsumowującego ostatnią dekadę towarzyszących Festiwalowi sesji naukowych. Nowa dekada to najwyższy czas na podsumowanie, szczególnie, że stajemy przed bardzo poważnym dylematem. Stworzyliśmy okazały festiwal, w ostatnich latach jego program był naprawdę bardzo bogaty - kilkanaście wystaw, sesja naukowa, koncerty, warsztaty złotnicze dla artystów z całego świata i filmowe dla legnickiej młodzieży, pokazy, happeningi i plenerowe akcje plastyczne dla dzieci, itp. Musimy zastanowić się czy udźwigniemy ten bardzo wysoki poziom, zarówno organizacyjnie, jak i finansowo. Wsparcie mamy symboliczne, a takie przedsięwzięcie wymaga gigantycznych nakładów. "Srebro" trwa przecież tylko miesiąc, a prócz niego organizujemy też przecież kilkadziesiąt innych wystaw i innych wydarzeń rocznie - dzieli się swymi troskami dyrektor Galerii Zbigniew Kraska.

20. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej SEXY gromadzi prace z Europy, a także z Argentyny, Korei Pd. i USA. Pokaz SEXY plakatów dopełni ekspozycję Holowni - legnickiego "salonu odrzuconych". Cykl Srebrne Szkoły pokaże przekrój twórczości złotniczej z uczelni w Antwerpii (Belgia) i Londynie (Wielka Brytania). W cyklu Sylwetki Twórców znajdą się Przedmioty obnażające niemoc portugalskiego złotnika-performera Pedra Sequeiry, prace zainspirowane podróżami do Polski Australijki Felicity Peters, a także przekrój ponad 20-letnich dokonań hiszpańskiego złotnika Ramona Puig Cuyása. Wystawa Hanny Hedman przedstawia Opowieść pisaną językiem biżuterii, a prace Ewy Effenberg zwracają uwagę na różne Aspekty piękna. W cyklu Debiuty prezentujemy Michalinę Owczarek. Pozostałe prezentacje to Granice srebrnych przestrzeni. Polska biżuteria II połowy XX w. z kolekcji prof. Ireny Huml, jubileuszowa "STFZ-towska" Z Archiwum XX., a także trzy ekspozycje pokonkursowe: Amberif Design Award, Prezentacje 2010 oraz Preziosa Young organizowane przez florencką szkołę biżuterii Le Arti Orafe. Mariusz Gliwiński pojawi się z kolejną odsłoną Re-cykli.
Festiwalowe wystawy czynne będą do 12 czerwca. Wstęp na wystawy jest bezpłatny, a szczegółowy wykaz miejsc i godzina dostępny jest na stronie www.galeria.legnica.pl

W tym miesiącu Otwarta Pracownia Sztuki także "żyje" srebrem. Jest ono osnową zajęć, które mają zachęcić legnicki "narybek" do uczestnictwa w Festiwalu. 18 i 19 maja zajęcia odbędą się w rynku i na placu Katedralnym. Będziemy rysować i malować inspirując się srebrnym ringiem, poszukiwać srebrnego skarbu oraz tworzyć surrealistyczny portret miasta widzianego "srebrnym okiem" - zdradza Grzegorz Matwiejszyn, który prowadzi Pracownię.

 

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany i posiadać profil Obywatela.
Komentarze można wysyłać z serwisu LiveCity.pl

  • LEGNICA

  • Kalendarium
mapa Polski 07:47
16:27
położenie51° 12' N
16° 09' E
średnia wys.125 mpowierzchnia56 kmludność104 500kierunkowy76tabliceDLkody59-200 do 59-220

Legnica na mapie

Herb Legnicy

Legnica (dawniej Lignica, niem. Liegnitz) to ponad 100 tysięczne miasto, którego powierzchnia wynosi 56 km kw. Położona jest w widłach rzek Kaczawy i Czarnej Wody, na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej na 51:12 szerokości północnej i 16:10 długości geograficznej wschodniej.

Jest trzecim co do wielkości (po Wrocławiu i Wałbrzychu) miastem w województwie i 39. w Polsce. Klimat zaliczany jest do najcieplejszych w Polsce - średnioroczna temperatura wynosi ponad 8,5 stopnia C.

FotoAlbum

Stadion Miejski Park Miejski 03.05.2004 Rynek Zakaczawie 2004.06.23 Budowa galerii przy ulicy Chojnowskiej 26.06.2006 Ulica Powstańców Śląskich 03.05.2004 Zamek Piastowski Zakaczawie 26.06.2004 Budynek po Dresden Banku 02.05.2004 Kąpielisko Kormoran Park Miejski Kamieniczki Śledziowe

Orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej

Odwołanie zostało wniesione w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P w Częstochowie w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. nr 113, poz. 756 ze zm.) [dalej: ustawa Pzp] którego przedmiotem jest „Dostawa obuwia dla personelu medycznego” o wartości nieprzekraczającej kwot określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust.

POSTANOWIENIE KIO 1690/12 z dnia 2013-07-17