Sprzedam portal lub podejmę współpracę - oferty na legnica@legnica.net.pl

Dodatkowo: administracja stronami www, dodawanie ogłoszeń, instalacja i zarządzanie sklepami internetowymi

 
BIZNES    dodał: Robert Osowski    2011-09-16    Legnica (dolnośląskie)    Tekst: A A A < >
 

Tydzień Mobilności a prawa pasażera

Logo


Co roku na zakończenie lata Komisja Europejska organizuje kampanię, która ma przekonać Europejczyków do "zielonych" form transportu: publicznego, rowerowego i pieszego. Wszystko z myślą o środowisku. Od 16 do 22 września odbędzie się też wiele imprez związanych z ideą zrównoważonego rozwoju transportu: rajdy piesze i rowerowe, wystawy i konferencje. Na koniec - 22 września - przypada Międzynarodowy Dzień bez Samochodu.

Tegorocznym hasłem akcji jest "alternatywna mobilność", proces przejścia w kierunku transportu energooszczędnego poprzez promocję czystych i wydajnych energetycznie sposobów przemieszczania się. Pod tymi hasłami kryje się nie tylko chodzenie pieszo i jeżdżenie na rowerze. To także transport publiczny, zwłaszcza jej najbardziej ekologiczne formy jak transport kolejowy.

Zachęcając do podróży kolejami warto jednocześnie informować pasażerów o przysługujących im prawach. I tak, pasażerowi przysługuje odszkodowanie za opóźnienie pociągu Express, Intercity bądź pociągu międzynarodowego, w wysokości co najmniej:
25% ceny biletu, w przypadku opóźnienia wynoszącego od 60 do 119minut
50% ceny biletu, w przypadku opóźnienia przekraczającego 120 minut
Wypłata odszkodowania następuje w ciągu miesiąca od złożenia wniosku o odszkodowanie. Odszkodowanie może zostać wypłacone w formie kuponów lub innych usług, ale na żądanie pasażera - również w formie pieniężnej. Ponadto, w razie opóźnienia pasażerowie polskich kolei mogą skorzystać także z innych uprawnień.

W przypadku, gdy istnieją uzasadnione powody, aby przypuszczać, że opóźnienie przyjazdu do miejsca przeznaczenia przekroczy 60 minut w stosunku do umowy transportu, pasażer otrzymuje natychmiast wybór pomiędzy:

- Zwrotem pełnego kosztu biletu, za część niezrealizowanej podróży oraz za część już zrealizowaną, jeżeli taka podróż jest już bezcelowa w kontekście pierwotnego planu podróży, wraz z zapewnieniem w odpowiednich przypadkach połączenia powrotnego do miejsca wyjazdu w najbliższym dostępnym terminie, albo

- Kontynuacją lub zmianą trasy podróży, przy porównywalnych warunkach przewozu, do miejsca docelowego w najbliższym dostępnym terminie, albo

- Kontynuacją lub zmianą trasy podróży, przy porównywalnych warunkach przewozu, do miejsca docelowego w późniejszym terminie dogodnym dla pasażera.

Podróżni mają także prawo do bezproblemowego zakupu biletu, bezpiecznego podróżowania oraz odszkodowania z tytułu śmierci i obrażeń oraz odpowiedzialności za bagaż. Ważne są także regulacje umożliwiające osobom niepełnosprawnym podróżowanie na zasadach niedyskryminacyjnych.

Chcąc poprawić jakość naszego życia poprzez zmniejszenie ilości spalin, pyłów, zanieczyszczeń musimy zwrócić się w kierunku bardziej ekologicznych form podróżowania. Transport zbiorowy, zwłaszcza kolej, musi jednak zapewniać obywatelom pewne standardy komfortu i bezpieczeństwa. Egzekwując swoje prawa pasażerowie mają realny wpływ na pozytywne zmiany na kolei.

Dodatkowe informacje:
Europejski Tydzień Mobilności: http://www.mobilityweek.eu
Kampania "Prawa pasażera w zasięgu ręki": http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights

Nadesłał: Paweł Marciniak

 

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany i posiadać profil Obywatela.
Komentarze można wysyłać z serwisu LiveCity.pl

  • LEGNICA

  • Kalendarium
mapa Polski 07:47
16:27
położenie51° 12' N
16° 09' E
średnia wys.125 mpowierzchnia56 kmludność104 500kierunkowy76tabliceDLkody59-200 do 59-220

Legnica na mapie

Herb Legnicy

Legnica (dawniej Lignica, niem. Liegnitz) to ponad 100 tysięczne miasto, którego powierzchnia wynosi 56 km kw. Położona jest w widłach rzek Kaczawy i Czarnej Wody, na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej na 51:12 szerokości północnej i 16:10 długości geograficznej wschodniej.

Jest trzecim co do wielkości (po Wrocławiu i Wałbrzychu) miastem w województwie i 39. w Polsce. Klimat zaliczany jest do najcieplejszych w Polsce - średnioroczna temperatura wynosi ponad 8,5 stopnia C.

FotoAlbum

Stadion Miejski Park Miejski 03.05.2004 Rynek Zakaczawie 2004.06.23 Budowa galerii przy ulicy Chojnowskiej 26.06.2006 Ulica Powstańców Śląskich 03.05.2004 Zamek Piastowski Zakaczawie 26.06.2004 Budynek po Dresden Banku 02.05.2004 Kąpielisko Kormoran Park Miejski Kamieniczki Śledziowe

Orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej

do postanowienia z dnia 22 czerwca 2010 r. w sprawie o sygn. akt: KIO 1134/10 W pierwszej kolejności skład orzekający Izby ustalił, że wobec wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, którego dotyczy rozpoznawane przez Izbę odwołanie, po dniu 29 stycznia 2010 r., tj. po dniu wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 223, poz.

POSTANOWIENIE KIO 1134/10 z dnia 2010-06-22