Sprzedam portal lub podejmę współpracę - oferty na legnica@legnica.net.pl

Dodatkowo: administracja stronami www, dodawanie ogłoszeń, instalacja i zarządzanie sklepami internetowymi

 
KULTURA    dodał: Robert Osowski    2011-10-23    Legnica (dolnośląskie)    Tekst: A A A < >
 

Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych

Od 1990 roku Galeria Sztuki w Legnicy (BWA) jest organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE. W latach 90-tych było to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń artystycznych dla młodych twórców. Warto podkreślić, że PROMOCJE były i pozostają w Polsce konkursem skierowanym wyłącznie do nowych absolwentów malarstwa wyższych uczelni artystycznych. Współcześnie, mimo pojawienia się szeregu konkurencyjnych przeglądów i konkursów skierowanych do młodych artystów, PROMOCJE cieszą się zasłużonym prestiżem i popularnością z uwagi na zasięg, artystyczną rangę oraz atrakcyjną nagrodę główną, którą jest wystawa indywidualna w legnickiej Galerii Sztuki wraz z towarzyszącym jej katalogiem, fundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod którego patronatem konkurs się odbywa.

Laureatami Przeglądu byli do tej pory m.in.: Dominik Lejman, Norman Smużniak, Edyta Sobieraj, Łukasz Konieczko, Waldemar Kuczma, Dariusz Syrkowski, Ivo Nikić, Barbara Gębczak-Janas, Pascale Heliot, Halina Trela, Julia Curyło i inni.

W jury POMOCJI zasiadali m.in.: Marek Sobczak, Leszek Knaflewski, Jacek Rykała, Paweł Jarodzki, Kamil Kuskowski, Dominik Lejman, Norman Smużniak, Grzegorz Sztwiertnia, Agata Smalcerz, Iza Kowalczyk, Andrzej Saj, Mirosław Ratajczak, Katarzyna Roj.

Do roku 2006 wystawy prezentowały prace młodych twórców w rok po ukończeniu przez nich wyższych uczelni, co miało być warunkiem autentycznej samodzielności adeptów sztuki po opuszczeniu profesorskich pracowni. Obecnie w związku z szybkim wchodzeniem młodych ludzi w artystyczną niezależność i samodzielność przejawiającą się udziałem w stypendiach, licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych już podczas studiów, kontaktami z galeriami w kraju i zagranicą, organizatorzy postanowili zmienić formułę imprezy i zapraszać do udziału w Przeglądzie również absolwentów z lat bieżących. Najważniejszym celem legnickich PROMOCJI jest prezentacja tego, co w profesjonalnym współczesnym malarstwie jest najświeższe, najnowsze i najbardziej intrygujące. Wyrazem tej strategii jest właśnie fakt, że uczestnikami wystawy mogą być tylko świeżo upieczeni absolwenci malarstwa wyższych uczelni artystycznych. Temu samemu służy także przyznawanie Srebrnej Ostrogi, nagrody specjalnej za twórczą odwagę i bezkompromisowość. Wśród wyróżnionych tą nagrodą są m.in.: Dariusz Orwat, Marcin Harlender czy Paweł Matyszewski.

Niewątpliwym walorem PROMOCJI jest też dokumentacja młodego malarstwa jako przejawu stanu edukacji artystycznej w Polsce, a zwłaszcza możliwość zarejestrowania szczególnego, bo początkowego momentu indywidualnych ścieżek artystycznych. Wystawom Ogólnopolskich Przeglądów Malarstwa Młodych PROMOCJE towarzyszą katalogi zawierające dwujęzyczne (polskie i angielskie) notki biograficzne uczestników wystawy, teksty krytyczne jurorów oraz reprodukcje prac obecnych na wystawie artystów.

Konsekwentnie zwiększa się też pula nagród Ogólnopolskich Przeglądów Malarstwa Młodych PROMOCJE. Oprócz Grand Prix, którą od początku jest wystawa indywidualna w legnickiej Galerii wraz z towarzyszącym katalogiem, pojawiają się też nagrody w postaci wystaw w innych galeriach (np. BWA w Bydgoszczy) oraz publikacji poświęconych laureatom w prasie branżowej (EXIT, FORMAT).

Katalog oraz wszystkie gratyfikacje podkreślają ideę wystawy, której istotnym celem jest umożliwienie młodym twórcom dobrego startu w dojrzałe życie artystyczne oraz włączenie ich nazwisk w obieg informacji o najnowszej sztuce polskiej. Swoistym monitoringiem twórczości i karier poszczególnych artystów jest organizowana co pięć lat wystawa DROGI TWÓRCZE, demonstrująca aktualne realizacje najaktywniejszych spośród twórców, którzy zadebiutowali w PROMOCJACH.

Promocji młodych twórców służą także podejmowane przez Galerię Sztuki w Legnicy działania na polu międzynarodowym, czego przykładem jest zorganizowana w 2006 r. duża ekspozycja "Schöpfungswege" w prestiżowej Art Fabrik w Wuppertalu (dawna fabryka Engelsa), pokazująca najnowsze prace wybranych z kilku lat uczestników PROMOCJI. Siłą PROMOCJI jest geograficzne położenie legnickiej Galerii poza wielkimi ośrodkami akademickimi kształcącymi artystów, dzięki czemu miejsce to stało się neutralną areną starć i konfrontacji młodych absolwentów wyższych uczelni artystycznych z różnych stron Polski.

źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

 

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany i posiadać profil Obywatela.
Komentarze można wysyłać z serwisu LiveCity.pl

  • LEGNICA

  • Kalendarium
mapa Polski 07:47
16:27
położenie51° 12' N
16° 09' E
średnia wys.125 mpowierzchnia56 kmludność104 500kierunkowy76tabliceDLkody59-200 do 59-220

Legnica na mapie

Herb Legnicy

Legnica (dawniej Lignica, niem. Liegnitz) to ponad 100 tysięczne miasto, którego powierzchnia wynosi 56 km kw. Położona jest w widłach rzek Kaczawy i Czarnej Wody, na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej na 51:12 szerokości północnej i 16:10 długości geograficznej wschodniej.

Jest trzecim co do wielkości (po Wrocławiu i Wałbrzychu) miastem w województwie i 39. w Polsce. Klimat zaliczany jest do najcieplejszych w Polsce - średnioroczna temperatura wynosi ponad 8,5 stopnia C.

FotoAlbum

Stadion Miejski Park Miejski 03.05.2004 Rynek Zakaczawie 2004.06.23 Budowa galerii przy ulicy Chojnowskiej 26.06.2006 Ulica Powstańców Śląskich 03.05.2004 Zamek Piastowski Zakaczawie 26.06.2004 Budynek po Dresden Banku 02.05.2004 Kąpielisko Kormoran Park Miejski Kamieniczki Śledziowe

Orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej

Zamawiający – Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., ul. Mszczonowska 4, 02-337 Warszawa (dalej: „Zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na „Budowę gazociągu DN 700 Pogórska Wola – Tworzeń L=ok. 160 km. – opracowanie dokumentacji technicznej”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 4 lutego 2010 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod nr 2010/S 24-034650.

POSTANOWIENIE KIO/1032/10 z dnia 2010-06-09