Sprzedam portal lub podejmę współpracę - oferty na legnica@legnica.net.pl

Dodatkowo: administracja stronami www, dodawanie ogłoszeń, instalacja i zarządzanie sklepami internetowymi

 
WIADOMOśCI    dodał: Robert Osowski    2013-02-16    Legnica (dolnośląskie)    Tekst: A A A < >
 

U.d.i.p. czyli ping-pong z urzędnikiem

Kolejna decyzja odmowna


W 2012 roku wysłałem do różnych instytucji, głównie Urzędu Miasta w Legnicy kilkadziesiąt wniosków o udostępnienie informacji publicznej. Najczęściej chodziło o głosowania radnych podczas sesji rady miasta. Takie informacje powinny znaleźć się w na stronach BIP i zapewne dlatego nie miałem większego problemu z ich uzyskaniem. Gorzej rzecz się miała, kiedy zacząłem pytać o sprawy, które urzędnicy woleli z różnych przyczyn zachować tylko dla siebie.

Na przykład poprosiłem o udostępnienie służbowych numerów telefonów komórkowych. Wielu samorządowców (m. in. prezydent Szczecina) takie informacje zamieściło na stronach BIP. Jednak według naszego prezydenta informacja publiczna, jaką są numery telefonów, jest informacją tajną. Decyzję odmowną w tej sprawie zaskarżyłem do SKO i wygrałem. Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzję uchyliło. Nie przeszkadzało to prezydentowi wydać kolejnej decyzji odmownej. Prezydent sugerował w niej, że udostępnienie służbowych numerów telefonów komórkowych może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo Legnicy i jej mieszkańców. Jednak nie wyjaśnił, w jaki sposób "odtajnienie" numeru telefonu skarbnika, dyrektora wydziału administracyjno-gospodarczego, rzecznika prezydenta miasta, czy kierownika referatu egzekucji przyczyni się do wzrostu zagrożenia mieszkańców Legnicy. Sprawa po raz kolejny trafiła do SKO.

Innym przykładem oporu przed ujawnianiem obywatelom istotnych dla nich informacji jest sprawa tzw. podatku śmieciowego. Pod koniec grudnia radni zagłosowali za przyjęciem pakietu uchwał, z których jedna wprowadzała nowe opłaty za wywóz śmieci. Nowa stawka jest dwukrotnie większa od dotychczas obowiązującej. Okazało się, że radni PO głosowali za jej przyjęciem, chociaż jak stwierdził radny Frost: "Nawet radni dostali w Ratuszu wyłącznie ogólną informację, a konkretnych wyliczeń nie mogliśmy się doprosić". (źródło: lca.pl)

Mnie ogólna informacja, że od 1 lipca mam za taką samą usługę płacić o 100% więcej nie wystarczyła, dlatego wystąpiłem do UM z wnioskiem o udostępnienie analizy finansowo-ekonomicznej, za którą urząd z pieniędzy podatników zapłacił prywatnej firmie 33 825,00 zł. Prezydent wydał decyzję odmowną: "Dane finansowe nie są ujawniane, z uwagi na fakt, że mogą posłużyć do określenia przedmiotu zamówienia w przetargach na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Mogłoby to doprowadzić do zapoznania się potencjalnych oferentów z tą analizą, a tym samym postawić zamawiającego w mniej korzystnej sytuacji."

Sprawę oczywiście oddałem do SKO, bo tłumaczenie jest po prostu śmieszne, ale zastanawiam się czy prezydent miał na myśli wszystkich oferentów, czy też tylko konkurencję LPGK. Powszechnie wiadomo, że gminy chciały zapisu w tzw. Ustawie śmieciowej pozwalającego bez przetargu wyłaniać firmy, z którymi podpiszą umowę o wywóz śmieci. Chodziło o to, żeby śmieci mogły wywozić funkcjonujące w gminach zakłady komunalne. To jednak oznaczałoby, że opłaty wnoszone przez mieszkańców będą dużo wyższe niż w przypadku, gdyby firmę wyłonić w drodze przetargu. W Legnicy sprawa jeszcze przed ogłoszeniem przetargu wydaje się przesądzona. LPGK właśnie kupiło śmieciarkę za prawie milion złotych, a nie sądzę, żeby ten zakup robiono "w ciemno". Dlatego jestem przekonany, że Krzakowski będzie zwlekał z udostępnieniem analizy do czasu ogłoszenia zwycięzcy przetargu. Legniczanie na tym stracą? Nie po raz pierwszy i nie ostatni.

O sposobie realizacji u.d.i.p można dużo pisać, ale niestety najczęściej będą to teksty o problemach związanych z dostępem do informacji publicznej. Postaram się to zmienić, przynajmniej w Legnicy. Urząd Miasta, Starostwo, Prokuratura, Sąd, Sanepid to tylko niektóre instytucje, do których postaram się dotrzeć. Jeśli chcesz uzyskać informację publiczną, której nie znalazłeś na stronach BIP instytucji, a z różnych przyczyn nie chcesz skierować wniosku osobiście to wyślij pytanie na adres e-mail: legnica@legnica.net.pl

 

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany i posiadać profil Obywatela.
Komentarze można wysyłać z serwisu LiveCity.pl

  • LEGNICA

  • Kalendarium
mapa Polski 07:47
16:27
położenie51° 12' N
16° 09' E
średnia wys.125 mpowierzchnia56 kmludność104 500kierunkowy76tabliceDLkody59-200 do 59-220

Legnica na mapie

Herb Legnicy

Legnica (dawniej Lignica, niem. Liegnitz) to ponad 100 tysięczne miasto, którego powierzchnia wynosi 56 km kw. Położona jest w widłach rzek Kaczawy i Czarnej Wody, na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej na 51:12 szerokości północnej i 16:10 długości geograficznej wschodniej.

Jest trzecim co do wielkości (po Wrocławiu i Wałbrzychu) miastem w województwie i 39. w Polsce. Klimat zaliczany jest do najcieplejszych w Polsce - średnioroczna temperatura wynosi ponad 8,5 stopnia C.

FotoAlbum

Stadion Miejski Park Miejski 03.05.2004 Rynek Zakaczawie 2004.06.23 Budowa galerii przy ulicy Chojnowskiej 26.06.2006 Ulica Powstańców Śląskich 03.05.2004 Zamek Piastowski Zakaczawie 26.06.2004 Budynek po Dresden Banku 02.05.2004 Kąpielisko Kormoran Park Miejski Kamieniczki Śledziowe

Orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej

Zamawiający: Sąd Apelacyjny we Wrocławiu prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na „Dostawę Systemu Zarządzania Tożsamością wraz z niezbędną infrastrukturą (nr sprawy Z-362-10/15) Odwołujący: Comarch Polska S.A.

POSTANOWIENIE KIO 1916/15 z dnia 2015-09-09