Sprzedam portal lub podejmę współpracę - oferty na legnica@legnica.net.pl

Dodatkowo: administracja stronami www, dodawanie ogłoszeń, instalacja i zarządzanie sklepami internetowymi

 
WIADOMOśCI    dodał: Robert Osowski    2013-06-21    Legnica (dolnośląskie)    Tekst: A A A < >
 

35 procent demokracji

Przyszliśmy po informację...


Dostęp do informacji publicznej jest wskaźnikiem poziomu demokratyzacji życia publicznego w naszym kraju. Informacja pozwala obywatelowi sprawować kontrolę nad wybraną przez siebie władzą i rozliczać ją z wyborczych obietnic. Jest niezbędna do dokonania właściwego wyboru władzy.

Jednak, jak słusznie zauważył Paweł Dobrowolski "W Polsce dominuje filozofia asymetrii informacji pomiędzy władzą, elitami oraz resztą obywateli oraz filozofia monopolu władzy na gromadzenie i ograniczone udostępnianie obywatelom informacji o działaniach władzy." Nie sposób się z tą opinią nie zgodzić. Podobnie jak z tym, że "Bez informacji o tym co władza robi, jak i jakim kosztem, co osiągnęła w stosunku do planów, nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy dobrze nami rządzi".

Dlatego od kilku lat mówię władzy "sprawdzam". Z różnym skutkiem. Prawda jest taka, że ustawa o dostępie do informacji publicznej sprawdza się tylko wtedy, gdy urzędnik zechce udostępnić informację, w przeciwnym wypadku możemy liczyć na nawet kilkuletnie boje przed sądami. Kto ma na to czas i kogo na to stać? Radny PiS Jarosław Krajewski na udostępnienie informacji czekał ponad trzy lata, a warszawski ratusz wydał kilkadziesiąt tysięcy złotych tylko po to, żeby danych mu nie udostępnić.

Nie należy się jednak poddawać. Sam mam kilkanaście wygranych spraw na koncie i właściwie tylko ograniczony budżet sprawia, że nie jest ich dużo więcej. Konieczność wpłaty 100 zł za każdą sprawę powoduje, że część (brak reakcji na wniosek, odmowa udostępnienia informacji) musi poczekać na lepsze czasy.

Wprawdzie prawo mamy kulawe, wyroki wydawane przez sędziów wprawiają często w osłupienie nawet ich kolegów po fachu, ale jest jeszcze inna możliwość egzekwowania swoich praw. Jeśli urzędnik nie udzieli odpowiedzi lub odpowiedź będzie niepełna można o tym fakcie informować opinię publiczną poprzez internet. Od dziś każdy wniosek, który nie będzie zrealizowany w sposób, o jaki wnosiłem będzie prezentowany na tych stronach. Jeśli i Twój wniosek został zignorowany - pisz na legnica@legnica.net.pl. Pamiętaj! Tylko od nas zależy, czy dalej będziemy żyli w 35-procentowej demokracji.

 

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany i posiadać profil Obywatela.
Komentarze można wysyłać z serwisu LiveCity.pl

  • LEGNICA

  • Kalendarium
mapa Polski 07:47
16:27
położenie51° 12' N
16° 09' E
średnia wys.125 mpowierzchnia56 kmludność104 500kierunkowy76tabliceDLkody59-200 do 59-220

Legnica na mapie

Herb Legnicy

Legnica (dawniej Lignica, niem. Liegnitz) to ponad 100 tysięczne miasto, którego powierzchnia wynosi 56 km kw. Położona jest w widłach rzek Kaczawy i Czarnej Wody, na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej na 51:12 szerokości północnej i 16:10 długości geograficznej wschodniej.

Jest trzecim co do wielkości (po Wrocławiu i Wałbrzychu) miastem w województwie i 39. w Polsce. Klimat zaliczany jest do najcieplejszych w Polsce - średnioroczna temperatura wynosi ponad 8,5 stopnia C.

FotoAlbum

Stadion Miejski Park Miejski 03.05.2004 Rynek Zakaczawie 2004.06.23 Budowa galerii przy ulicy Chojnowskiej 26.06.2006 Ulica Powstańców Śląskich 03.05.2004 Zamek Piastowski Zakaczawie 26.06.2004 Budynek po Dresden Banku 02.05.2004 Kąpielisko Kormoran Park Miejski Kamieniczki Śledziowe

Orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej

Zamawiający: Krajowe Biuro Wyborcze wszczął postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest Zaprojektowanie, wykonanie, wdrożenie kompleksowego systemu informatycznego Platforma Wyborcza 2.0 (PW2) wraz z administrowaniem utrzymaniem, rozbudową i modyfikacją systemu” prowadzonego w trybie przetargu ograniczonego(nr sprawy: ZP – 3710 – 10/13).

POSTANOWIENIE KIO 2836/13 z dnia 2013-12-20