Sprzedam portal lub podejmę współpracę - oferty na legnica@legnica.net.pl

Dodatkowo: administracja stronami www, dodawanie ogłoszeń, instalacja i zarządzanie sklepami internetowymi

 
WIADOMOśCI    dodał: Robert Osowski    2013-06-27    Legnica (dolnośląskie)    Tekst: A A A < >
 

Dlaczego urzędnicy (współ)tworzą prywatne portale? [aktualizacja 07-07-2013]

Zarządzenie powinno być tu...


... a jest tu. To jednak nie jest strona BIP UM


Od dłuższego czasu zastanawiam się, dlaczego urzędnicy marnotrawią swoje siły i środki tworząc kilka różnych portali, zamiast skupić się na zapełnianiu treścią Biuletynu Informacji Publicznej. Nowych serwisów (i zatrudnionych przy ich edycji urzędników) wciąż przybywa, a jakby tego jeszcze było mało, to ratuszowi wydawcy odkryli media społecznościowe. W rezultacie urzędy coraz częściej przypominają wydawnictwa, o czym często pisał na swoim blogu znany prawnik i publicysta, Piotr VaGla Waglowski. Jest to jednak głos wołającego na puszczy, bo wygląda na to, że tej urzędniczej machiny "informacyjnej" nikt i nic nie jest w stanie zatrzymać.

Okazuje się bowiem, że urzędnikom nie wystarczą już powielane pod różnymi adresami domenowymi strony urzędowe, mało im prowadzenia kont na mediach społecznościowych, zabrali się teraz za współtworzenie portali prywatnych firm.

Kilka dni temu bezskutecznie próbowałem na stronie BIP UM znaleźć zarządzenie prezydenta Legnicy. Ostatnie, jakie zostało zamieszczone na stronie urzędu, pochodziło z roku 2011 i dopiero wejście w zakładkę "Akty prawne" otwierało nową stronę, która choć sprawiała wrażenie strony "urzędowej" okazała się portalem należącym do prywatnej firmy.

I tu ciekawostka. Na portalu tym znalazłem akty prawa lokalnego, których nie było tam gdzie być powinny, czyli na urzędowej stronie www. Później było jeszcze ciekawiej. Zadzwoniłem do redakcji BIP i uzyskałem informację, że teraz te dane wprowadzane są na prywatny portal i tylko tam będą dostępne. Sprawdziłem informację w referacie informatyki i jej pracownik również ją potwierdził. Czekam jeszcze na e-mail od kierowniczki referatu informatyki, która w rozmowie telefonicznej wydawała się być zaskoczona wiadomością, że www.prawomiejscowe.pl nie jest stroną będącą w zasobach Urzędu Miasta, ale jeśli ta informacja ostatecznie się potwierdzi(1), będzie to moim zdaniem wydarzenie bez precedensu.

Nie widzę żadnego sensownego uzasadnienia na fakt prowadzenia prywatnego portalu przez pracowników Urzędu Miasta. Z wielu powodów. Przede wszystkim zasada równości wobec prawa. Myślę, że niejeden podmiot chciałby, żeby urzędnicy prowadzili jego portal, oczywiście za darmo. Np. ja po każdej sesji rady miasta muszę wysyłać do Urzędu Miasta wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej głosowań radnych. Otrzymuję taki protokół, a byłoby mi wygodniej, gdyby urzędnik (jest taka możliwość) wszedł na stronę i sam te dane wpisał. W końcu informować legniczan o tym jak głosowali radni, powinien Urząd Miasta. Robię to tylko dlatego, że Ratusz ma to głęboko w... poważaniu. Dlaczego zatem komuś można wpisywać teksty uchwały na stronę, a komuś innemu odmawia się wpisania informacji, jak w sprawie tej uchwały głosowali radni? Oczywiście idealnym, zgodnym z prawem rozwiązaniem byłoby zamieszczenie obu tych informacji TYLKO na stronie BIP urzędu.

Zastanawia mnie jeszcze, jak w umowie Ratusz zabezpieczył się na wypadek, gdyby właściciel serwisu nagle go zlikwidował lub za udostępnianie informacji (treści uchwał, zarządzeń) zaczął pobierać opłatę. Pytań jest wiele i mam nadzieję, że uzyskamy na nie odpowiedź.


(1) Niestety. Cały piątek bezskutecznie oczekiwałem na odpowiedź lub choćby potwierdzenie otrzymania mojego e-maila od kierowniczki Referatu Informatyki, pani Anny Komorek. Może w przyszłym tygodniu?


[Aktualizacja 07-07-2013]

Odpowiedź (poniżej) Pełnomocnika ds. Ochrony Informacji Niejawnych jest godna Rzecznika Prezydenta. Dać odpowiedź na trzy pytania, jednocześnie na żadne z nich nie odpowiadając. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wprawdzie ustawa, na którą powołuje się POIN, nie wskazuje na miejsce publikacji aktów prawa miejscowego, ale jest inna - o udostępnianiu informacji publicznej i ta ustawa jasno wskazuje, gdzie takie dokumenty mają być zamieszczane. Właśnie po to powstał tak lekceważony przez część urzędników Biuletyn Informacji Publicznej.

Tymczasem pracownicy UM w Legnicy i zresztą nie tylko oni nie wiedzieć czemu, zamiast w BIP-ie wolą zamieszczać akty prawa miejscowego na stronie prywatnej firmy. W sumie firma ma content wprowadzany za darmo przez urzędników, którzy za to jeszcze firmie płacą. Nawet Bill Gates na taki myk by nie wpadł.

Kolejna sprawa to dostęp do własnych treści wprowadzanych przez urzędników. Co prawda POIN pisze o gwarancjach i obowiązkach, ale albo nie czytał umowy, albo liczy na to, że pytający tego nie zrobi. Otóż polecam uwadze §2 art. 1 pkt 7. Na dostawę kopii plików urząd może liczyć tylko do dwóch razy i może na nie czekać nawet do 10 dni. I to wszystko za niecałe 7 tys. złotych rocznie :>


Odpowiedź Pełnomocnika ds. Ochrony Informacji Niejawnych:

W odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 27-06-2013r. wyjaśniam co następuje:

1. Kto i na jakiej podstawie prawnej wydał decyzję o publikowaniu aktów prawa miejscowego w prywatnym portalu prawomiejscowe.pl przez pracowników Urzędu Miasta. Proszę o przesłanie kopii tego dokumentu.

Publikowanie zbiorów aktów prawa miejscowego oparte jest o przepisy ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych z dnia 20.07.2000r (Dz.U.2011.197.1172 j.t.) Art.28 ust.2 tej ustawy określa jedynie formę elektroniczną gromadzenia aktów prawnych stanowiących prawo miejscowe, natomiast ustawa nie określa miejsca ich publikacji.
Urząd Miasta stosując się do wymogów ww ustawy wdrożył system Edytor Aktów Prawnych XML Legislator oraz system Baza Aktów Własnych, który zapewnia możliwość gromadzenia i udostępniania aktów prawa miejscowego w formie elektronicznej. Portal prawomiejscowe.pl jest udostępniony na podstawie stosownej umowy jako element systemu, który został wybrany na podstawie badania rynku dostępnych rozwiązań , spełniających wymagania funkcjonalne i prawne w tym obszarze.2. Dlaczego akty prawa miejscowego są zamieszczane w prywatnym portalu zamiast na stronie BIP Urzędu Miasta Legnicy.

Urząd Miasta, w ramach podpisanej umowy ( kopia w załączeniu) utrzymuje akta prawa miejscowego na serwerach Usługodawcy. Na podstawie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych jesteśmy zobligowani do prowadzenia w/w aktów w formie elektronicznej, co też ma miejsce, jednakże ustawa nie precyzuje miejsca ich publikacji.
Przekierowanie do bazy aktów własnych z BIP realizowane jest po to , aby umożliwić Internautom dostęp do wszystkich ważnych informacji w jednym miejscu , jakim intuicyjnie jest BIP.3. W jaki sposób Urząd Miasta zabezpieczy dostęp do przekazanych do portalu prawomiejscowe.pl dokumentów w przypadku zamknięcia portalu lub wprowadzenia opłat za dostęp do znajdujących się tam zasobów.

Urząd Miasta w ramach podpisanej umowy ma zagwarantowane utrzymanie i konserwację bazy oraz zachowanie ciągłość działania internetowej strony Bazy Aktów Własnych. Ponadto Usługodawca ma obowiązek dostarczenia kopii aktów wraz z metadanymi na wniosek Zamawiającego.


4. Proszę o przekazanie kopii umowy (umów) zawartych między UM, a właścicielem portalu prawomiejscowe.pl

Kopia umowy w załączeniu

umowa cz.1
umowa cz.2
umowa cz.3

--
Zbigniew Wróblewski
Pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych
Urząd Miasta Legnica

 

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany i posiadać profil Obywatela.
Komentarze można wysyłać z serwisu LiveCity.pl

  • LEGNICA

  • Kalendarium
mapa Polski 07:47
16:27
położenie51° 12' N
16° 09' E
średnia wys.125 mpowierzchnia56 kmludność104 500kierunkowy76tabliceDLkody59-200 do 59-220

Legnica na mapie

Herb Legnicy

Legnica (dawniej Lignica, niem. Liegnitz) to ponad 100 tysięczne miasto, którego powierzchnia wynosi 56 km kw. Położona jest w widłach rzek Kaczawy i Czarnej Wody, na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej na 51:12 szerokości północnej i 16:10 długości geograficznej wschodniej.

Jest trzecim co do wielkości (po Wrocławiu i Wałbrzychu) miastem w województwie i 39. w Polsce. Klimat zaliczany jest do najcieplejszych w Polsce - średnioroczna temperatura wynosi ponad 8,5 stopnia C.

FotoAlbum

Stadion Miejski Park Miejski 03.05.2004 Rynek Zakaczawie 2004.06.23 Budowa galerii przy ulicy Chojnowskiej 26.06.2006 Ulica Powstańców Śląskich 03.05.2004 Zamek Piastowski Zakaczawie 26.06.2004 Budynek po Dresden Banku 02.05.2004 Kąpielisko Kormoran Park Miejski Kamieniczki Śledziowe

Orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 04.09.2013 r. pod nrem 2013/S 171-295906. Postępowanie jest prowadzone zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907), zwanej dalej w skrócie »Pzp«. Izba ustaliła, że 22 listopada 2013 r.

POSTANOWIENIE KIO 2693/13 z dnia 2013-12-06