Sprzedam portal lub podejmę współpracę - oferty na legnica@legnica.net.pl

Dodatkowo: administracja stronami www, dodawanie ogłoszeń, instalacja i zarządzanie sklepami internetowymi

 
WIADOMOśCI    dodał: Robert Osowski    2013-07-01    Legnica (dolnośląskie)    Tekst: A A A < >
 

Kurowski, WHY?

Radni, którzy nie zagłosowali za obniżeniem podatku śmieciowego. Zdjęcia BIP UM w Legnicy


Rewolucja śmieciowa stała się faktem. Z punktu widzenia większości mieszkańców od dziś za taką samą usługę, w tej samej firmie zapłacimy dwa razy więcej niż do tej pory. Na czym polega rewolucyjność tego rozwiązania? Ponoć ma być czyściej, bo teraz odpowiedzialność za utylizację śmieci wezmą na siebie samorządy. Jednak w Legnicy wygląda to tak, jakby naszych włodarzy bardziej interesowała możliwość poprawienia stanu finansów miasta niż dbałość o czystość i porządek.

Największym problemem jest zupełny brak informacji, nawet tych podstawowych, odnośnie sposobu segregowania śmieci. Urząd ulotkową akcję informacyjną rozpoczął tuż przed godziną "W". Inna sprawa, że wielu mieszkańców nie wybrało wariantu ekologicznego, ponieważ z urzędu docierały informacje, że np. opakowania po śmietanie czy jogurcie przed wyrzuceniem należy umyć. Te wątpliwości zostały rozwiane (choć nie do końca) dopiero po zebraniu od mieszkańców deklaracji śmieciowych. Być może ekipie Krzakowskiego bardziej opłaca się zbieranie wyższych opłat niż zachęcanie do segregowania śmieci.

Najwięcej jednak emocji wśród legniczan budzi informacja, że stawka podatku wyliczona przez urzędników jest dużo wyższa niż kwota, jaką w przetargu zaoferowała spółka miejska. Już w grudniu zeszłego roku zwróciłem się do prezydenta miasta o przedstawienie wyliczeń, na podstawie których ustalono stawki za wywóz odpadów. W tym czasie radni nie dysponując konkretnymi danymi przyjęli pakiet uchwał śmieciowych. W styczniu prezydent odmówił mi udostępnienia analizy twierdząc, że: "Dane finansowe nie są ujawniane, z uwagi na fakt, że mogą posłużyć do określenia przedmiotu zamówienia w przetargach na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Mogłoby to doprowadzić do zapoznania się potencjalnych oferentów z tą analizą, a tym samym postawić zamawiającego w mniej korzystnej sytuacji."

Na tę decyzję złożyłem zażalenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawa się jeszcze nie odbyła, ale wychodząc z założenia, że główna przeszkoda została usunięta (zakończony przetarg) kilka dni temu ponownie zwróciłem się do prezydenta w formie listu otwartego o przekazanie wspomnianej analizy, zwłaszcza, że radni właśnie mieli głosować w sprawie projektu uchwały zakładającego obniżenie stawek podatku. Prezydent nie odpowiedział na mój list, a radni, głównie z jego ugrupowania nie przyjęli projektu uchwały zakładającego obniżenie opłat za śmieci. Co nam, obywatelom pozostaje?

To my wybieramy prezydenta i radnych, więc warto już dziś pamiętać, komu zawdzięczamy płacenie tak wysokiego podatku śmieciowego oraz kto przed społeczeństwem ukrywa istotne informacje.

Na zbiorczej fotografii radnych, którzy nie zagłosowali za przyjęciem obniżki podatku, brakuje radnego Kurowskiego. Jest to radny, którego sposób głosowania od pewnego czasu był dla mnie szczególną zagadką. Starałem się go zrozumieć na różne sposoby, w tym analizując jego oświadczenie majątkowe, ale chyba najlepiej będzie osobiście spytać go, podobnie jak pozostałych - dlaczego?


Radni, którzy nie zagłosowali za przyjęciem projektu uchwały w sprawie obniżenia podatku śmieciowego. Na zdjęciu od góry, z lewej:

Krzysztof Dybek, niezależny, przeciw
Wojciech Cichoń, TK, przeciw
Ewa Czeszejko-Sochacka, TK, przeciw
Elżbieta Drążkiewicz - Kierzkowska, TK, przeciw

Ryszard Kępa, TK, przeciw
Anna Farmas-Czerwińska , TK, przeciw
Sławomir Masojć, TK, przeciw
Włodzimierz Tulejko, PO, nieobecny

Piotr Sikorski, TK, przeciw
Małgorzata Nowosielska, TK, przeciw
Bogumiła Słomczyńska, TK, przeciw
Kazimierz Hałaszyński, SLD, przeciw

Jan Kurowski, KRN, przeciw (brak zdjęcia)

 

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany i posiadać profil Obywatela.
Komentarze można wysyłać z serwisu LiveCity.pl

  • LEGNICA

  • Kalendarium
mapa Polski 07:47
16:27
położenie51° 12' N
16° 09' E
średnia wys.125 mpowierzchnia56 kmludność104 500kierunkowy76tabliceDLkody59-200 do 59-220

Legnica na mapie

Herb Legnicy

Legnica (dawniej Lignica, niem. Liegnitz) to ponad 100 tysięczne miasto, którego powierzchnia wynosi 56 km kw. Położona jest w widłach rzek Kaczawy i Czarnej Wody, na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej na 51:12 szerokości północnej i 16:10 długości geograficznej wschodniej.

Jest trzecim co do wielkości (po Wrocławiu i Wałbrzychu) miastem w województwie i 39. w Polsce. Klimat zaliczany jest do najcieplejszych w Polsce - średnioroczna temperatura wynosi ponad 8,5 stopnia C.

FotoAlbum

Stadion Miejski Park Miejski 03.05.2004 Rynek Zakaczawie 2004.06.23 Budowa galerii przy ulicy Chojnowskiej 26.06.2006 Ulica Powstańców Śląskich 03.05.2004 Zamek Piastowski Zakaczawie 26.06.2004 Budynek po Dresden Banku 02.05.2004 Kąpielisko Kormoran Park Miejski Kamieniczki Śledziowe

Orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej

Zamawiający - Ministerstwo Sprawiedliwości - prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie przetargu nieograniczonego na „Usługę rozwoju i serwisu systemu Elektronicznego Obiegu Dokumentów Ministerstwa Sprawiedliwości (EOD MS) wraz z nabyciem praw autorskich i praw zależnych do systemu EOD MS.” Ogłoszenie o niniejszym zamówieniu zostało opublikowane 23 grudnia 2011 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 247401876-2011-PL.

WYROK KIO 1126/11,KIO 1154/11,KIO 1158/11 z dnia 2012-06-15