Sprzedam portal lub podejmę współpracę - oferty na legnica@legnica.net.pl

Dodatkowo: administracja stronami www, dodawanie ogłoszeń, instalacja i zarządzanie sklepami internetowymi

 
WIADOMOśCI    dodał: Robert Osowski    2013-10-10    Legnica (dolnośląskie)    Tekst: A A A < >
 

Nie będzie wyników głosowań radnych na stronach BIP

Urząd Miasta Legnicy


Otrzymałem odpowiedź na moje wnioski, które wysłałem do Urzędu Miasta 20. sierpnia. Tak jak przypuszczałem, w obu przypadkach prezydent ustosunkował się do nich negatywnie, co wskazuje jaki jest naprawdę stosunek Krzakowskiego do realizacji projektu "Otwarty urząd".

Wnioski, które składałem dotyczyły bardzo ważnych sfer życia publicznego. Chodziło o zamieszczanie na stronach Biuletynu Informacji Publicznej wyników głosowań radnych podczas sesji Rady Miasta oraz opublikowanie wykazu umów zawartych przez Urząd Miasta i jednostki gminne zarówno z podmiotami gospodarczymi, jak i osobami prywatnymi. Założenie było proste.

Jako obywatela szczególnie interesuje mnie, w jaki sposób w konkretnych sprawach głosują ludzie, których upoważniłem w akcie wyborczym do reprezentowania mnie. Zapewne radnym lewicy głosującym np. za odebraniem osobom, które ukończyły 85. rok życia zwolnienie z odpłatności za usługi opiekuńcze, podobnie jak radnym zmieniającym kluby częściej niż bieliznę, takie zainteresowanie jest nie na rękę, ale o to właśnie chodzi. Niech radni wiedzą, że przy następnych wyborach ich praca zostanie właściwie oceniona.

Podobnie rzecz ma się z umowami. Skoro państwo nie pozostawia mi wyboru i dusi ze mnie niemałe podatki, to chcę przynajmniej wiedzieć, w jaki sposób są one przez jego reprezentantów wydatkowane. Jednak w opinii Ryszarda Białka działającego z up. prezydenta miasta w obu przypadkach "nie zachodzi potrzeba" zamieszczania takich informacji na stronach BIP UML.

Przywołując przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej wiceprezydent stwierdził, że: "Informacja publiczna (...) nie wyczerpuje przesłanek wymienionych w w/w przepisie ustawy o dostępie do informacji publicznej i nie podlega obowiązkowemu udostępnieniu w Biuletynie Informacji Publicznej."

To prawda, że nie ma paragrafu, który literalnie wymienia wyniki głosowań radnych jako tą informację, która musi być zamieszczona na stronach BIP. Wnioskując z art. 241 k.p.a. miałem raczej nadzieję na to, że instytucja realizująca projekt "Otwarty urząd" wykaże się większą wrażliwością i otwartością na potrzeby lokalnej społeczności. W końcu tyle się mówi o konieczności budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Pytanie tylko co ekipa Krzakowskiego rozumie pod pojęciem społeczeństwa obywatelskiego. Czy obywatel, który nie ma pojęcia, w jaki sposób zachowuje się na głosowaniach wybrany przez niego radny, może z pełną odpowiedzialnością wybrać tego radnego na swojego reprezentanta w kolejnych wyborach?

A może o to chodzi? Może właśnie taki wyborca, który wybiera swojego reprezentanta na podstawie stanu uzębienia, marki garnituru, opalenizny, czy ilości plakatów wyborczych jest wymarzonym wyborcą dla ekipy Krzakowskiego? W końcu lepiej uścisnąć "ciemniakowi" rękę, poklepać go po plecach, szepnąć dobre słowo niż być rozliczanym z tego, co się zrobiło (albo raczej czego się nie zrobiło) przez ostatnie cztery lata.


Pliki:
- odmowa zamieszczania wyników głosowań radnych,
- odmowa publikacji wykazu umów zawartych przez UM i jednostki gminne.

 

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany i posiadać profil Obywatela.
Komentarze można wysyłać z serwisu LiveCity.pl

  • LEGNICA

  • Kalendarium
mapa Polski 07:51
15:47
położenie51° 12' N
16° 09' E
średnia wys.125 mpowierzchnia56 kmludność104 500kierunkowy76tabliceDLkody59-200 do 59-220

Legnica na mapie

Herb Legnicy

Legnica (dawniej Lignica, niem. Liegnitz) to ponad 100 tysięczne miasto, którego powierzchnia wynosi 56 km kw. Położona jest w widłach rzek Kaczawy i Czarnej Wody, na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej na 51:12 szerokości północnej i 16:10 długości geograficznej wschodniej.

Jest trzecim co do wielkości (po Wrocławiu i Wałbrzychu) miastem w województwie i 39. w Polsce. Klimat zaliczany jest do najcieplejszych w Polsce - średnioroczna temperatura wynosi ponad 8,5 stopnia C.

FotoAlbum

Stadion Miejski Park Miejski 03.05.2004 Rynek Zakaczawie 2004.06.23 Budowa galerii przy ulicy Chojnowskiej 26.06.2006 Ulica Powstańców Śląskich 03.05.2004 Zamek Piastowski Zakaczawie 26.06.2004 Budynek po Dresden Banku 02.05.2004 Kąpielisko Kormoran Park Miejski Kamieniczki Śledziowe

Orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej

W niniejszej sprawie Odwołujący się, przed otwarciem rozprawy, pismem z dnia 14 stycznia 2010 roku (wpływ do UZP w tym samym dniu), cofnął odwołanie, wniesione do Prezesa UZP w dniu 8 stycznia 2010 roku. Z uwagi na powyższe, działając na podstawie przepisu art. 189 ust. 1 i art. 191 ust. 1 zdanie drugie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U.

POSTANOWIENIE KIO/UZP 78/10 z dnia 2010-02-23