Sprzedam portal lub podejmę współpracę - oferty na legnica@legnica.net.pl

Dodatkowo: administracja stronami www, dodawanie ogłoszeń, instalacja i zarządzanie sklepami internetowymi

 

Petycja w sprawie remontu i udostępnienia do zwiedzania wieży św. Jadwigi.

Petycja dodana: 2006-06-21    Tekst: A A A < >
 
Nadawca petycji:
Robert Osowski,Legnica
Lokalizacja petycji: Legnica (dolnośląskie)
Tadeusz Krzakowski
Prezydent Miasta Legnicy
Urząd Miasta w Legnicy
 
Szanowny Panie Prezydencie,

Bogata historia naszego miasta ma odzwierciedlenie w licznych zabytkach. Niestety chociaż podczas ostatniej zawieruchy wojennej Legnica prawie nie ucierpiała to późniejszy okres - zwłaszcza działania wojsk rosyjskich oraz niektóre decyzje PRL-owskich władz mocno jej tkankę historyczną nadszarpnęły.

Czasy PRLu i stacjonowania Rosjan minęły, a wiele zabytków nadal czeka na remont i udostępnienie ich turystom. Wśród nich jest m.in. wieża św. Jadwigi, gdzie znajduje się unikatowa "zielona komnata". Zabytek stoi zapomniany od lat, gdy tymczasem w drugiej wieży (św. Piotra) - którą zarządza marszałek województwa - właśnie zakończono remont. To smutne, że marszałek województwa bardziej dba o legnickie zabytki niż prezydent miasta, w którym się one znajdują.

Dlatego zwracam się do Pana z prośbą o wyasygnowanie środków niezbędnych do przeprowadzenia remontu wieży św. Jadwigi. Dzięki temu można będzie udostępnić "zieloną komnatę" do zwiedzania, a w samej wieży usytuować punkt widokowy, którego nie ma w naszym mieście od przeszło 40 lat.

Petycję podpisało: 101 osób, z czego 101 internautów głosowało za przyjęciem petycji, a 0 było przeciwnego zdania.
Pan Robert Osowski

Z uwagą przeczytałem Pana petycję w sprawie remontu i udostępnienia do zwiedzania wieży św. Jadwigi. Pragnę zwrócić Panu uwagę, że wbrew temu, co Pan upowszechnia na łamach swojej prywatnej strony internetowej, miasto i jego prezydent dba o legnickie zabytki. Opracowany został i jest skutecznie i systematycznie realizowany miejski program ratowania zabytków.
W ostatnich trzech latach wyremontowano Kramy Śledziowe z dekoracjami sgraffitowymi w Rynku, obiekt EMPIK-u, budynek Scholza z dekoracjami sgraffitowymi. W ub. r. rozpoczęto remont zabytkowej kamienicy na ul. Piekarskiej ? w tym roku są kontynuowane prace. Dobiegają końca prace konserwatorskie i remontowe poklasztornego barokowego obiektu, mieszczącego I Liceum Ogólnokształcące. Trwają także prace remontowe na obiekcie Zamku (wymiana pokrycia dachowego) ? w części należącej do miasta. Oczywiście w planach inwestycyjnych jest też remont wieży św. Jadwigi. Koszt tego zadania oszacowano na ok. 300 tys. zł.
Z kasy miejskiej finansowane są również prace konserwatorsko ? remontowe XVIII wiecznej Akademii Rycerskiej ? przypominam, że w tym roku przekazano do użytku Muzeum Miedzi sale wystawiennicze kosztem 4,5 mln zł.
Przeprowadzono I etap rewitalizacji Starego Miasta ? modernizację ulicy Najświętszej Marii Panny, a także remont Palmiarni. Aktualnie trwa procedura przetargowa na konserwację figury Franciszka Ksawerego, usytuowanej nad Kaczawą, a do końca wakacji zostanie odrestaurowana stacja meteo na pl. Słowiańskim.
Pragnę ponadto zwrócić uwagę, że petycja myli dwie zamkowe wieże. Taras widokowy, niedawno pięknie odrestaurowany, mieści się na wieży św. Piotra, a nie jak Pan podaje na wieży św. Jadwigi. Będę w tym miejscu nieskromny i dodam, że jako radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego skutecznie zabiegałem w latach 1998 ? 2002 o przyznanie środków na remont wieży św. Piotra.
Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych ? gospodarz tej części Zamku, posiada część środków niezbędnych do remontu klatki schodowej, wiodącej na wieżę. Zapowiedziałem już podczas rozmowy w kwietniu tego roku z Panią dyrektor NKJO Bożeną Kulczycką, że w roku 2007 będzie możliwe ubieganie się, w ramach gminnej dotacji, o brakującą kwotę. Umożliwia to przyjęta ? na mój wniosek ? uchwała Rady Miejskiej o dotowaniu renowacji zabytków, prowadzonych przez podmioty zewnętrzne.

Z poważaniem.
Tadeusz Krzakowski
Prezydent Legnicy

Odpowiedź nadeszła 2006-06-23


Odpowiedź autora petycji:
Pan Tadeusz Krzakowski

Niestety nie wydaje mi się, żeby faktycznie przeczytał Pan uważnie moją petycję, w której wbrew temu co Pan napisał nie mylę wieży św. Jadwigi z wieżą św. Piotra. Wyraźnie w niej zaznaczyłem, że chodzi mi o remont wieży św. Jadwigi, na której można będzie usytuować punkt widokowy. Głównym celem petycji jest zwrócenie uwagi na potrzebę remontu wieży św. Jadwigi, a umieszczenie tam punktu widokowego rozumiem jako naturalne jej wykorzystanie po zakończonym remoncie. Zdaję sobie sprawę, że na wieży św. Piotra znajduje się taras widokowy, jednak w najbliższym czasie i tak będzie on niedostępny, aż do czasu wykonania remontu klatki schodowej. Nie widzę zresztą przeszkód, aby w przyszłości legniczanie mogli wybierać, z której wieży chcą podziwiać swoje miasto. Raz jeszcze przypomnę, że remont balustrady na wieży św. Piotra wykonano ze środków marszałka województwa, więc to on w moim przekonaniu wykazał się większą dbałością o nasze zabytki niż Pan - prezydent tego miasta.

Pisze Pan "będę nieskromny" i faktycznie skromny Pan nie jest. Nazywanie remontem odświeżenie fasad kilku kamieniczek czy składanie obietnic na remonty w następnych latach to przejaw dobrego samopoczucia, lub element kampanii wyborczej. Co jeśli obietnice nie zostaną spełnione? Czy kolejni legniczanie dowiedzą się w sądzie, że kampania wyborcza kieruje się swoimi prawami i można w niej obiecać wszystko co tylko wyborcy sobie zamarzą bez ponoszenia jakiejkolwiek odpowiedzialności ?

Wspomina Pan o remoncie Palmiarni. To kolejny przykład dobrego samopoczucia i nadawania nowego znaczenia temu słowu. W Pana wydaniu remont to wstawienie dodatkowych drzwi, kilku klatek z ptakami, ławeczek i wymiana całkiem dobrej nawierzchni alejek z płyt chodnikowych na kostkę. W dalszym ciągu nie podłączono palmiarni do tańszego ogrzewania w WPECu, przez co koszt jej funkcjonowania jest bardzo wysoki. Ekonomia przegrała z efekciarstwem. Oczywiście w dalszym ciągu reszta obiektów Palmiarni to ruiny. Sądzę, że nie o taki "remont" chodziło internautom, którzy wysłali do Pana petycję.
W Palmiarni można otrzymać broszurkę wydaną przez UM Legnica dotyczącą Parku Miejskiego. Myślę, że nieprzypadkowo na kilkanaście zdjęć parku, które w niej zamieszczono prawie wszystkie (w tym i Palmiarni) to zdjęcia przedwojenne. Wówczas park był faktycznie piękny. Co w czasie Pańskiej kadencji zrobiono by to piękno przywrócić ? Nie usuwa się nawet konarów uschniętych drzew zagrażających spacerującym po parku legniczanom.

Używając przenośni Pańską kadencję, jeśli chodzi o dbałość o legnickie zabytki nazwałbym brukowo-ławeczkową (zmiana nawierzchni na ul. Grabskiego, zmiana nawierzchni i ustawienie ławeczek na ul. NMP oraz zmiana nawierzchni i wstawienie ławeczek w Palmiarni). Czy o taką troskę chodzi ocenią już wkrótce wyborcy. Warunkiem właściwej oceny jest jednak uczciwe informowanie ich o rzeczywistych korzyściach jakie odnieśli podczas Pańskiej kadencji. Może to być trudne, obserwując działania rzecznika prasowego prezydenta, który nie wacha się nawet przez podawaniem nieprawdziwych danych tylko po to by dodać kolorytu Pańskim poczynaniom.

Dział petycje, który jakiś czas temu udostępniłem legniczanom ma na celu wskazanie osobom sprawującym władzę w tym mieście oczekiwań jakie w nich pokładają oraz w jaki sposób chcą by wydawano pieniądze, ich pieniądze. Pański przykład pokazuje, że rozbieżności między obietnicami, a tym co się robi w rzeczywistości są znaczące.

Na koniec chciałbym się odnieść do informacji zawartej na stronie www UM Legnica. Już sam tytuł "Petycje nie pozostają bez odpowiedzi" jest nieprawdziwy. Petycja, na którą udzielił Pan odpowiedzi jest jedną z kilku kierowanych do Pana, ale dopiero na tą zdecydował się Pan odpowiedzieć. Mam nadzieję, że nie przyłącza się Pan do opinii zawartej na stronie, że petycje mają charakter "złośliwy i napastliwy". W końcu to nie ja jak jest napisane na stronie generuję te petycje, ale legniccy internauci, którzy wysyłają je (mam nadzieję) po to by wskazać m.in. Panu jakich działań oczekują od swoich przedstawicieli w samorządzie. Chciałbym przypomnieć, że we wstępie do budżetu na rok 2006 napisał Pan:

Jestem przekonany, że aktywność samorządu będzie w tym roku szeroko wspierana
- tak jak dotąd - inicjatywami obywatelskimi, co umocni ponadregionalną pozycję naszego miasta. (T. Krzakowski - wstęp do budżetu Legnicy 2006)

Proszę te petycje traktować jako inicjatywę obywatelską.


Z poważaniem,
Robert Osowski
  • LEGNICA

  • Kalendarium
mapa Polski 07:52
16:18
położenie51° 12' N
16° 09' E
średnia wys.125 mpowierzchnia56 kmludność104 500kierunkowy76tabliceDLkody59-200 do 59-220

Legnica na mapie

Herb Legnicy

Legnica (dawniej Lignica, niem. Liegnitz) to ponad 100 tysięczne miasto, którego powierzchnia wynosi 56 km kw. Położona jest w widłach rzek Kaczawy i Czarnej Wody, na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej na 51:12 szerokości północnej i 16:10 długości geograficznej wschodniej.

Jest trzecim co do wielkości (po Wrocławiu i Wałbrzychu) miastem w województwie i 39. w Polsce. Klimat zaliczany jest do najcieplejszych w Polsce - średnioroczna temperatura wynosi ponad 8,5 stopnia C.

FotoAlbum

Stadion Miejski Park Miejski 03.05.2004 Rynek Zakaczawie 2004.06.23 Budowa galerii przy ulicy Chojnowskiej 26.06.2006 Ulica Powstańców Śląskich 03.05.2004 Zamek Piastowski Zakaczawie 26.06.2004 Budynek po Dresden Banku 02.05.2004 Kąpielisko Kormoran Park Miejski Kamieniczki Śledziowe

Orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej

Zamawiający - Gmina Stalowa Wola prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia na budowę boiska sportowego na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 12 czerwca 2015 roku pod poz. 86517 - 2015. W dniu 10 sierpnia 2015 roku (pismo z dnia 8 sierpnia) Odwołujący - Saltex Europa Sp. z o.o.

WYROK KIO 1699/15 z dnia 2015-08-24