Przyłącz się do akcji. Pomóż chronić pamięć o pomordowanych Polakach na Kresach Wschodnich. Nie pozwól relatywizować ludobójstwa na naszych Rodakach w imię "dobrych" stosunków z Ukrainą, poprzez współpracę z samorządami na Ukrainie, które czczą banderowskich zbrodniarzy.

Sprawdź na stronach BIP swojej miejscowości (taką informację możesz również zdobyć wysyłając wniosek o udostępnienie informacji publicznej - udip) z jakimi miastami na Ukrainie współpracuje Twój samorząd. Poszukaj w necie czy samorząd tego miasta uchwalił wywieszanie banderowskich flag, stawia pomniki bandytom z UPA lub w inny sposób gloryfikuje ich pamięć. Lista takich miast znajduje się na tej stronie i będzie sukcesywnie aktualizowana.

Jeśli okaże się, że samorząd w Twoim mieście utrzymuje oficjalne kontakty partnerskie z gloryfikującym bandy UPA samorządem na Ukrainie to wyślij wniosek udip (przykład znajdziesz tutaj) do prezydenta (burmistrza, wójta) oraz rady miasta z pytaniem czy w związku z gloryfikowaniem zbrodniarzy z UPA przez miasto partnerskie [.....] podejmą działania mające na celu zerwanie współpracy. Możesz również znaleźć na stronie BIP Twojej miejscowości (lub oficjalnej stronie miasta) adresy e-mail radnych. Wyślij do nich pytanie: "Czy jest Pani/Pan za zerwaniem współpracy partnerskiej między [....] a [...] i czy jest Pani/Pan gotowa/gotów zagłosować w tej sprawie na najbliższej sesji rady miasta?".

O stanowisku zajętym przez samorządowców poinformuj jak najszersze grono internautów ze swojej miejscowości (Facebook, Twitter, a zwłaszcza lokalne portale i fora dyskusyjne). Przyślij wniosek oraz odpowiedź do mnie żebym mógł uzupełnić bazę miast współpracujących lub tych, które zrezygnowały ze współpracy z samorządami gloryfikującymi pamięć zbrodniarzy.

Z gloryfikatorami banderowców do samorządów nie wejdziecie

"Z Banderą to oni do Europy nie wejdą" - powiedział niedawno Jarosław Kaczyński, prezes partii Prawo i Sprawiedliwość. Ja jednak pamiętam inny okrzyk Kaczyńskiego na majdanie: "Sława Ukrainie!", który był oficjalnym pozdrowieniem banderowców. Pamiętam też jego przemówienie krótko po katastrofie Smoleńskiej: "Panie i Panowie, przyjaciele Rosjanie, dziś 9 maja 2010 roku na Placu Czerwonym miał stać mój ukochany brat prezydent Polski Lech Kaczyński".

Nie wiem która twarz Kaczyńskiego jest prawdziwa, bo jak widać często zmienia zdanie o naszych sąsiadach. Nie wiem czy jego deklaracja "Ukraina z Banderą do Europy nie wejdzie" jest aktualna, zwłaszcza biorąc pod uwagę działania, czy też raczej ich brak ze strony PiS na postępującą banderyzację Ukrainy. Rząd PiS nie potrafi nawet sobie poradzić z najbardziej haniebną decyzją władz Ukrainy o wstrzymaniu ekshumacji ofiar zbrodni ludobójstwa na Polakach, których dopuścili się ich ojcowie.

Dlatego apeluję do wszystkich, nie tylko do Kresowian, żeby w nadchodzących wyborach głosowali tylko na tych samorządowców, którzy jasno zadeklarują, że nie podpiszą umowy o współpracy z miastami gloryfikującymi banderowskich zbrodniarzy, a z miastami z którymi już takie umowy zostały zawarte w trybie natychmiastowym zostaną rozwiązane.

Zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na Państwa pytania i sugestie dotyczące działania strony. Będę wdzięczny za informacje dotyczące tych samorządów na Ukrainie, które w swoich uchwałach gloryfikują zbrodniarzy mordujących naszych Rodaków na Kresach Wschodnich.