Drohobycz gloryfikuje zbrodniarzy z UPA


5 lipca 2018 r. Rada Miasta Drohobycz podjęła uchwałę (link) o wywieszaniu na budynkach administracji miasta flag Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - Banderowców. Czerwono-czarne flagi OUN-B będą wywieszane 9 razy w roku m.in. 3 lutego z okazji utworzenia OUN oraz 5 marca w rocznicę śmierci Romana Szuchewycza dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za wymordowanie około 200 tysięcy Polaków na Kresach Wschodnich.

To nie jedyna forma wsparcia Drohobycza dla tej zbrodniczej formacji i jej przywódców. W szkołach organizuje się konkursy o "bohaterach" Ukrainy. Np. taki: "Narodowy ruch wyzwolenia Ukrainy w połowie XX wieku. Bohaterowie Ukrainy - Stepan Bandera, Roman Szuchewycz, Yevhen Konovalets"
http://new.drohobych-rada.gov.ua/na/2012/rish_ses_445.pdf

Na stronach Rady Miasta Drohobycza możne przeczytać, że: "W historii walki o niepodległość Ukrainy imię Stepana Bandery jest najważniejszym miejscem w Panteonie jej bohaterskiej chwały. To imię jest głębokim symbolem idei i porządku milionów Ukraińców, którzy wybrali bezkompromisową ścieżkę walki zamiast niewolniczego istnienia w kajdanach obcych imperiów.(...) Do politycznej perswazji i działalności patriota była brutalnie prześladowana przez trzy okupacyjne reżimy. Siedem razy został aresztowany przez polską policję.(...)
http://drohobych-rada.gov.ua/kultura-pam-yatajmo-stepan-bandera-shlyah-zhyttya-i-borotby-providnyka-natsiyi

Ze stron wyżej wspomnianej rady możemy się również dowiedzieć, że w Drohobyczu znajduje się park i pomnik Stepana Bandery, przy którym lokalni oficjele składają kwiaty z okazji rocznicy jego urodzin.
http://drohobych-rada.gov.ua/u-drogobychi-1-sichnya-vshanuvaly-pam-yat-golovy-provodu-oun-stepana-bandery-foto/